Będzie Synod Młodych?

ap

publikacja 06.02.2016 14:10

O specjalistach potrzebnych dziś w duszpasterstwie młodych rozmawiali członkowie synodu podczas dziewiątej sesji plenarnej.

Będzie Synod Młodych? Kolejna sesja jak zawsze odbyła się w auli Wydziału Teologicznego UŚ Aleksandra Pietryga /Foto Gość

- Wiek XXI jest czasem specjalistów - przypomniał ks. dr hab. Grzegorz Polok, przewodniczący Komisji ds. Młodzieży. - Takich specjalistów potrzeba także w duszpasterstwie młodzieży: księży, którzy odkrywają powołanie w powołaniu do pracy z młodymi. Pozwólmy im na to, dajmy wsparcie.

Potrzebę charyzmatycznych liderów, wychowawców i katechetów podkreślał także abp Wiktor Skworc, otwierając sesję. - Na szczęście Duch Święty ciągle wzbudza w Kościele takich charyzmatyków, którzy podejmują pracę z młodzieżą - mówił metropolita katowicki, wymieniając między innymi zmarłego niedawno dominikanina ojca Jana Górę czy sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Arcybiskup przypomniał, że zbliżające się Światowe Dni Młodzieży są okazją do przyciągnięcia młodych do Kościoła. Zwrócił uwagę na to, że w parafiach powstają środowiska związane ze ŚDM. Podkreślił także, że byłoby dobrze, gdyby ta naturalna ewangelizacja była kontynuowana przez dalsze lata i rozciągnięta na przyszłe pokolenia.

Tę potrzebę dostrzegli także członkowie Komisji ds. Młodzieży. Proponują, by działalność rejonowych ośrodków ŚDM nie zakończyła się latem tego roku, ale by stały się one rejonowymi ośrodkami duszpasterstwa młodzieży i stanowiły wsparcie dla proboszczów czy wspólnot młodzieżowych. Te ośrodki byłyby także miejscem integracji i wspólnych działań, zwłaszcza w przestrzeni ewangelizacji.

Ks. Grzegorz Polok zwrócił uwagę na potrzebę modlitwy z młodymi, ale także za młodych. Podkreślił wartość Mszy w parafii w intencji młodzieży. Zachęcał, by podtrzymywać tradycję takich Mszy, modlić się za młodych i nie zniechęcać się, nawet jeśli ich samych nie ma wtedy w kościele.

Jak wiele pozostałych komisji synodalnych, również Komisja ds. Młodzieży dostrzega potrzebę utworzenia Ośrodka Rozwoju Młodzieży i Rodziny, którego zadaniem byłoby wsparcie młodych ludzi nie tylko na płaszczyźnie wiary. Ośrodek miałby charakter interdyscyplinarny, dzięki wsparciu specjalistów z różnych dziedzin: psychologów, pedagogów, teologów, duszpasterzy, prawników, terapeutów, trenerów, i tak dalej.

Komisja zaproponowała otwarcie Synodu Młodych w archidiecezji, po zakończeniu prac II Synodu Archidiecezji Katowickiej. Taki synod stanowiłby przestrzeń, w której młodzi, przy wsparciu specjalistów, mogliby zadawać otwarcie pytania o ich miejsce w Kościele, trudności związane z wiarą i sposoby dotarcia dziś do świata z Ewangelią i Chrystusem.