Koszutka dla Kenii i Indii

Anna Derkowska

publikacja 06.02.2016 07:45

Dla nas szkoła jest obowiązkiem - zdarza się, że niechcianym. Dla Erica i Varoti to przywilej i spełnienie marzeń.

Koszutka dla Kenii i Indii Uczniowie koncertem pomogli swoim rówieśnikom z Kenii i Indii Anna Derkowska /Foto Gość

Tak o swoich rówieśnikach z Kenii i Indii, których objęli adopcją na odległość, mówią uczniowie Gimnazjum nr 1 im. W. Korfantego w Katowicach. Dla podopiecznych zorganizowano IX Koncert Charytatywny.

- Najpierw adoptowaliśmy Erica Mawia. Dziś chłopiec ma 14 lat i uczy się u Misjonarek Świętej Rodziny. Opiekowaliśmy się również Karismy Khonkai z Bangladeszu, ale dziewczynka zakończyła już edukację. Od tego roku opłacamy naukę 13-latce z Indii. O Varoti Naidu powiedział nam katecheta o. Tomasz Gali, który przeczytał o niej w „Misyjnych drogach” - mówi Iwona Smuła, nauczycielka angielskiego.

- Tegoroczny koncert odbywa się pod hasłem: „Evergreen”, czyli wieczne przeboje. Wystąpią nasi uczniowie, absolwenci, nauczyciele oraz zaproszeni goście, m.in. Klub Tańca Awangarda oraz Akademia Czarnych Pasów. Śpiewam razem z koleżankami nauczycielkami przeróbkę piosenki „Jarzębiny” oraz tańczę z uczniami piosenkę MC Hammera - dodaje Katarzyna Wojcieszak, germanistka.

- Występowałam podczas koncertów, gdy chodziłam tu do szkoły. Grałam wtedy na pianinie. Dziś jestem uczennicą VIII LO w Katowicach. Cieszę się, że gdy dowiedziałam się o koncercie, udało mi się namówić koleżanki i kolegów z liceum, aby się zaprezentowali. Prowadząca szkolny chór zgodziła się i na dziś przygotowaliśmy trzy utwory, m.in. „We Are the World”.

Oprócz występów zapewniono również jedzenie i napoje. Można było też kupić rękodzieła stworzone przez uczniów. - Nie mam zdolności artystycznych. Nie chcę występować na scenie. Chciałem jednak wesprzeć koncert i dlatego przygotowałem tiramisu. To nie było trudne, chociaż niektórzy się dziwią, że chłopak zabiera się za desery - mówi Tymoteusz Oleś, drugoklasista.

Podczas koncertu licytowano również piłkę z autografami pierwszego składu GKS. Uzyskano za nią 210 zł. W całości zebrano ponad 1 700 zł. Pozwoli to zapewnić dwójce dzieci z Afryki i Azji rok nauki.