Jaki był ten rok?

red.

publikacja 31.12.2015 12:54

Zobacz nasz subiektywny przegląd najważniejszych wydarzeń 2015 r. w archidiecezji katowickiej.

Archidiecezja, 3-17 stycznia - peregrynacja symboli ŚDM. Prosty drewniany krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani, symbole ŚDM, wędrowały po archidiecezji katowickiej. Była to szansa duchowego rozbudzenia na niewyobrażalną skalę, okazja do pokazania zblazowanemu światu witalności młodego Kościoła.

 

Jaki był ten rok?   Katowice, 17.01.2015. Zakończenie peregrynacji krzyża i ikony Matki Bożej, symboli ŚDM w archidiecezji katowickiej. Młodzi z katedry Chrystusa Króla przenoszą symbole do seminarium Joanna Juroszek /Foto Gość

 

Katowice, 6 stycznia - inauguracja 90-lecia archidiecezji katowickiej oraz święcenia biskupów pomocniczych bp. Marka Szkudły i bp. Adama Wodarczyka. Zawołaniem biskupim bp. Marka są słowa: "W Tobie Panie zaufałem", bp. Adama: "Światło-Życie".

Jaki był ten rok?   Święcenia biskupów pomocniczych HENRYK PRZONDZIONO /Foto Gość

Region, styczeń- luty - protesty górnicze. Pierwsze protesty wybuchły w kopalniach należących do Kompanii Węglowej przeciwko rządowym planom naprawczym, które zakładały między innymi likwidację 4 kopalń. 17 stycznia w Katowicach, w obecności byłej premier Ewy Kopacz, zostało podpisane porozumienie pomiędzy stroną rządową a związkami zawodowymi. Dwa tygodnie później wybuchła akcja protestacyjna, która przerodziła się w strajk okupacyjny w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Poszło o plan oszczędnościowy, ogłoszony przez zarząd spółki. Ostatecznie protestujący żądali dymisji prezesa Jarosława Zagórowskiego, do której doszło 16 lutego.

Jaki był ten rok?   Protest żon i dzieci górników strajkujących w kopalniach JSW Stanisław Dacy / Foto Gość

 

Radzionków, 14 lutego - otwarcie Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku. Miejsce upamiętniające Ślązaków wywiezionych po wojnie na Wschód znajduje się w budynku dawnego XIX-wiecznego dworca kolejowego. Powstało z inicjatywy władz samorządowych Radzionkowa (przede wszystkim burmistrza Gabriela Tobora, wnuka jednego z deportowanych na Wschód) na mocy porozumienia gminy z katowickim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. W tworzenie Centrum włączyło się 28 gmin województwa śląskiego oraz miasto Opole.

Jaki był ten rok?   Radzionków, 30.12.2014. Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 r., powstające w budynku dawnego dworca kolejowego Przemysław Kucharczak /Foto Gość

 

Katowice, 14 marca - pierwsza sesja plenarna II Synodu Archidiecezji Katowickiej. Rozpoczęcie obrad plenarnych oznacza, że synod wkroczył w fazę właściwą. Ponad 200 członków synodu spotyka się co miesiąc, by dyskutować nad projektami dokumentów przygotowanymi przez komisje, zgłaszać poprawki i zatwierdzać synodalne propozycje, które, po zatwierdzeniu przez metropolitę katowickiego, staną się lokalnym prawem archidiecezji.

Jaki był ten rok?   Katowice, 14.03.2015. Pierwsza sesja plenarna II Synodu Katowickiego. Wydział Teologiczny UŚ Aleksandra Pietryga /Foto Gość

 

Katowice, 13 kwietnia - ŚDM w archikatedrze Chrystusa Króla. Kilka tysięcy młodych z naszej archidiecezji przeżywało w Niedzielę Palmową XXIX Światowy Dzień Młodzieży. - Nie bójcie się zaangażowania w dobro, którego może być więcej w was i przez was - mówił w homilii abp Wiktor Skworc.

Jaki był ten rok?   Niedziela palmowa HENRYK PRZONDZIONO /Foto Gość

Archidiecezja, 10-16 maja - Pielgrzymka chorych do Lourdes. Z okazji 90. rocznicy diecezji z katowickiego dworca wyruszył specjalny pociąg do Francji. 400 osób chorych, niepełnosprawnych wraz z opiekunami, lekarzami i duszpasterzami przebyło 2700 kilometrów w ponad 30 godzin. W cudownej grocie objawień w Lourdes abp Wiktor Skworc zawierzył ich oraz wszystkich diecezjan opiece Matki Bożej.

Jaki był ten rok?   Odjazd pociągu z pielgrzymami do Lourdes z dworca kolejowego w Katowicach Roman Koszowski /Foto Gość

Katowice, 23 maja - święcenia prezbiteratu. - Niech cała wasza działalność dokonuje się w Duchu, w Jego obecności, pod Jego kierownictwem. On cię zawsze obroni, wypali, co nieświęte, i zapali do misyjnej aktywności - mówił abp Wiktor Skworc, udzielając święceń kapłańskich ośmiu diakonom.

Jaki był ten rok?   Święcenia prezbiteratu HENRYK PRZONDZIONO /Foto Gość

Ruda Śląska, 18 kwietnia-15 czerwca - ratownicy w kopalni "Wujek" Ruch "Śląsk". To była najtrudniejsza akcja w historii polskiego ratownictwa górniczego. Prawie dwa miesiące poszukiwanie dwóch górników, którzy nie wyjechali na powierzchnię po silnym wstrząsie, do jakiego doszło 1050 metrów pod ziemią. Prawdopodobnie przeżyli tąpnięcie i szukali wyjścia. 15 czerwca ratownicy odnaleźli ich ciała w pobliżu zakleszczonej tamy wentylacyjnej.

Jaki był ten rok?   Otwór ratunkowy, prace trwały nawet nocą Stanislaw Dacy /Foto Gość

Katowice-Bogucice, 21 czerwca - ogłoszenie kościoła św. Szczepana bazyliką mniejszą. Papieską decyzję oficjalnie ogłosił abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. To szósta bazylika mniejsza w archidiecezji katowickiej.

Jaki był ten rok?   Katowice-Bogucice. Uroczystość podniesienia kościoła św. Szczepana do rangi bazyliki mniejszej Joanna Juroszek /Foto Gość

Rybnik-Częstochowa, 29 lipca-1 sierpnia - 70. Pielgrzymka Rybnicka. W jubileuszowej pielgrzymce na Jasną Górę maszerowało 4 tys. osób, wśród nich bardzo wiele rodzin z małymi dziećmi. Niestety, w ostatnim dniu pielgrzymki, tuż przed Jasną Górą, jeden z pielgrzymów zasłabł i mimo błyskawicznie podjętej reanimacji, zmarł. Miał 63 lata, do Częstochowy pielgrzymował po raz 33. Na jego pogrzebie w Jejkowicach koło Rybnika stawili się, razem z metropolitą katowickim, uczestnicy pielgrzymki w kolorowych chustach. 70. Pielgrzymka Rybnicka razem z 12. Pielgrzymką Katowicką tworzyła 10. Pielgrzymkę Archidiecezjalną.

Jaki był ten rok?   70. Pielgrzymka Rybnicka u celu Stanislaw Dacy /Foto Gość

Watykan, 30 września - papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót ks. Franciszka Blachnickiego. Odtąd założycielowi Ruchu Światło-Życie przysługuje tytuł: "czcigodny sługa Boży".- Teraz czekamy i modlimy się o cud za wstawiennictwem ks. Blachnickiego, aby mogła dokonać się jego beatyfikacja - powiedział bp Adam Wodarczyk, postulator procesu beatyfikacyjnego.

Jaki był ten rok?   Bp Adam Wodarczyk z portretem ks. Blachnickiego Roman Koszowski /Foto Gość

Jastrzębie-Zdrój, 26 listopada - metropolita katowicki i nuncjusz apostolski w Polsce odwiedzili kopalnię "Jas-Mos". Abp Wiktor Skworc i abp Celestino Migliore zjechali na głębokość 800 metrów pod powierzchnią ziemi, aby spotkać się z pracującymi górnikami. Dla nuncjusza była to pierwsza w życiu wizyta w podziemnej kopalni.

Jaki był ten rok?   Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore 26 listopada zjechał 800 metrów pod ziemię w kopalni "Jas-Mos" wraz z abp. Wiktorem Skworcem Dawid Lach

Katowice, 13 grudnia - otwarcie Bramy Miłosierdzia. W katedrze Chrystusa Króla metropolita katowicki otworzył Drzwi Święte na znak rozpoczęcia Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. - Otwieramy na oścież Bramy Miłosierdzia dla wszystkich, nie wykluczając i nie pomijając nikogo - mówił abp Wiktor Skworc. - Czynimy ten gest z nadzieją, że wielu skorzysta z oferty i bogactwa Bożego Miłosierdzia, którego wielkości i uzdrawiającej mocy doświadczamy w sakramencie pokuty i pojednania.

Jaki był ten rok?   Abp Wiktor Skworc otwiera Bramę Miłosierdzia w archikatedrze Chrystusa Króla Aleksandra Pietryga /Foto Gość