Światełko z Betlejem dotarło na Śląsk

jj

publikacja 21.12.2015 11:50

W poniedziałek przed XVI sesją Sejmiku Śląskiego Betlejemskie Światło Pokoju od harcerzy otrzymali m.in. marszałek województwa, wojewoda śląski, radni oraz zwierzchnicy Kościołów: katolickiego, ewangelicko-augsburskiego i prawosławnego.

Światełko z Betlejem dotarło na Śląsk Światełko z Betlejem otrzymali radni Sejmiku Śląskiego Joanna Juroszek /Foto Gość

O idei betlejemskiego światła mówiła Anna Peterko, komendant Śląskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego. - To światło po raz 25. trafia do polskich harcerzy. Jest przekazywane w sztafecie pomiędzy skautami z całego świata tak, żeby mogło zagościć na wszystkich stołach wigilijnych wszędzie tam, gdzie na nie czekają - wyjaśniała.

Tym razem nasi harcerze światło odebrali w katedrze w Wiedniu. Z przesłaniem pokoju zgromadzili się tam skauci z różnych państw całego świata. Mottem tegorocznej akcji są słowa: "Zauważ człowieka". - Tego, który na co dzień stoi obok nas, ale także tego, który jest w potrzebie - mówiła A. Peterko, dodając, że Betlejemskie Światło Pokoju zagości m.in. na stołach potrzebujących w szpitalach, podczas Wigilii dla Samotnych, w mediach, w instytucjach samorządowych i w domach harcerzy.

W imieniu duchownych: bp. Mariana Niemca, zwierzchnika Kościoła ewangelicko-augsburskiego diecezji katowickiej, i ks. mitrata Sergiusza Dziewiatowskiego, proboszcza sosnowieckiej cerkwi, oraz w swoim własnym głos zabrał abp Wiktor Skworc. Nawiązując do światełka i harcerskiego hasła: "Czuwaj", wyjaśnił jego znaczenie. - To hasło staje się zadaniem i wezwaniem: czyń światło, czuwaj przy Świetle, bądź światłem.

Metropolita opisał także specyfikę bazyliki Bożego Narodzenia w Betlejem. - Kiedy wchodzimy do tej bazyliki, musimy się mocno schylić. Pochylamy się nad tajemnicą światła z Betlejem, bo wiemy, że to światło jest symbolem Światłości. Tego, który stał się Światłością świata - mówił, przypominając także, jak ważną kwestią w dzisiejszym świecie jest troska o pokój.

 Wydarzenie uświetnił chór archikatedry częstochowskiej "Basilica Cantans".

Po przekazaniu światełka rozpoczęła się XVI sesja Sejmiku Śląskiego. W jej programie przewidziano podjęcie uchwał m.in. w sprawie budżetu województwa śląskiego na 2016 rok oraz przyjęcie rezolucji o ogłoszeniu roku 2016 Rokiem Pamięci Ofiar Pacyfikacji KWK "Wujek".