Młodzi u brata Stefana

Joanna Juroszek

publikacja 21.10.2015 22:38

Co można zrobić w deszczowe, środowe popołudnie? Pewnie wiele rzeczy. Można na przykład wsiąść w autokar i pojechać do Czernej...

Młodzi u brata Stefana Brat Stefan i muzeum zakonu Joanna Juroszek /Foto Gość

Tak przynajmniej zrobili młodzi archidiecezji katowickiej. Na nietypową, darmową wycieczkę zaproszeni zostali przez kolegów z Diecezjalnego Centrum ŚDM. Tak, wycieczko-pielgrzymka to kolejny etap w drodze na Kraków 2016.

"Pamiętajcie o jutrzejszym wyjeździe do Czernej! Weźcie ze sobą różaniec oraz mnóstwo dobrego humoru. Start: 16.30, plac Sejmu Śląskiego w Katowicach.

PS 1. Mamy już full, jeśli chodzi o miejsca w autokarze, dlatego inaczej niż zawsze, tym razem nie apelujemy o zabieranie ze sobą mamy, taty i sąsiadki.

PS 2. Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne" - napisali na Facebooku dzień przed wyjazdem.

Młodzi z Górnego Śląska wybrali się do Czernej, miejsca karmelitów bosych, ponieważ w czasie Dni w Diecezji, poprzedzających spotkanie z papieżem Franciszkiem, Polska przybierze biblijne nazwy. I tak archidiecezja katowicka stanie się Górą Karmel.

To nadmorskie pasmo górskie rozciągające się nad Morzem Śródziemnym w północnej części Izraela, uznane przez UNESCO jako rezerwat biosfery, a przez Izrael za Park Narodowy dziś jest także miejscem zarezerwowanym dla karmelitów. W Biblii Góra Karmel to również miejsce schronienia proroka Eliasza.

W Czernej młodzi zapoznali się z historią klasztoru, zakonu, uczestniczyli we Mszy oraz odwiedzili multimedialne muzeum, gdzie na wstępie powitał ich brat Stefan. To... manekin ubrany w dawny habit zakonny.

Uczestnikom wycieczki towarzyszyli trzej kapłani: ks. Marcin Wierzbicki, koordynator diecezjalny przed ŚDM 2016, ks. Bogdan Kania, duszpasterz ds. nowej ewangelizacji, ks. Marcin Ditrich, wikary w kościele Mariackim, dwie siostry służebniczki oraz 14 kleryków śląskiego seminarium.

W kazaniu ks. Bogdan zachęcał młodych, by na nowo zawierzyli Bożej miłości. - Bóg chce, żebyśmy byli gotowi do dzielenia się tą miłością. Popatrzcie, czy świat nie byłby inny, gdybyśmy do siebie zwracali się z miłością? - pytał w homilii.

Spotkanie w Czernej wpisuje się w comiesięczne duchowe przygotowania młodych na ŚDM. W każdą trzecią środę miesiąca zaczynają się one Mszą w kościele Mariackim w Katowicach o 18.30. Na modlitwę i spotkania zaproszeni są wszyscy chętni.