Mąż, ojciec i... diakon

jj

publikacja 23.09.2015 20:14

Archidiecezja zyskała w środę dwóch stałych diakonów. Pierwszy z nich to Tadeusz Cieślik z Tychów.

Mąż, ojciec i... diakon Tadeusz Cieślik chwilę przed udzieleniem mu święceń Joanna Juroszek /Foto Gość

Święcenia przyjął w swojej rodzinnej parafii św. o. Pio w Tychach z rąk bp. Marka Szkudły. Godzinę później Bogdana Boruta w Chorzowie wyświęcił bp Adam Wodarczyk. Tadeusz Cieślik jest teologiem, ma 57 lat, żonę, dwie córki oraz syna.

- Chciałbym ci życzyć, Tadeuszu, abyś uobecniał troskę Jezusa o człowieka. Bo On nie przestaje wołać: "Przyjdźcie do Mnie wszyscy, utrudzeni i obciążeni, a Ja was pokrzepię". I niech ta twoja posługa zawsze zaczyna się od najbliższego ci środowiska - od rodziny.  A potem wszędzie tam, gdzie Bóg cię pośle, wobec tych, których postawił na twojej drodze życia - mówił bp Szkudło chwilę przed udzieleniem święceń diakonatu. - Życzę, żeby wciąż rosło twoje zaufanie do Jezusa, który odkupił nas wszystkich przez krzyż. Dziel się wiarą, która niech zawsze wyraża się w posłudze miłości. I staraj się czerpać siły z Jezusa, który mówi: "Uczcie się ode Mnie". Siły z Jezusa, nie z siebie. Z Jezusa - dodał chwilę później.

Biskup pomocniczy przypomniał również, że poprzez święcenia diakon staje się szczególnym współpracownikiem arcybiskupa oraz "uczestnikiem jego odpowiedzialności za każdego człowieka". - Staraj się uczestniczyć ze swoim biskupem w dawaniu siebie, aby pozyskać tych, którzy się oddalili. Aby przez swoją służbę zawrócić ich z drogi odejścia, aby wrócili do Jezusa. Tego ci życzę - mówił bp Szkudło.

Biskup w homilii przypomniał także, że w dniu, w którym T. Cieślik przyjmuje święcenia, swoje święto obchodzi jego parafia pod wezwaniem o. Pio. Właśnie w środę 23 września Kościół obchodzi wspomnienie tego włoskiego stygmatyka. Również 23 września 25 lat temu nowy stały diakon archidiecezji został nadzwyczajnym szafarzem Komunii św.

Diakon stały może głosić słowo Boże, udzielać chrztu, przechowywać i rozdawać Komunię św., asystować i błogosławić związki małżeńskie, przewodniczyć obrzędom żałobnym i pogrzebowym.

Do tej pory archidiecezja katowicka miała tylko jednego diakona stałego - Alberta Karkosza z parafii Przemieniania Pańskiego w Katowicach. Więcej o nowych diakonach przeczytasz w "Gościu Katowickim" nr 40 na  października.