Jezus nad rowerzystami

prze

publikacja 05.09.2015 02:24

A jednak wciąż powstają nowe, przydrożne krzyże. Ten stanął w Wilczy między Rybnikiem a Gliwicami.

Jezus nad rowerzystami Nowy krzyż w Wilczy Przemysław Kucharczak /Foto Gość

Modrzewiowy, wysoki krzyż stanął na skraju wsi Wilcza, na granicy malowniczych żółtych pól i ciemnozielonego lasu. To najwyższy punkt w miejscowości, nazywany Wilczarnią. A za ścianą lasu rozciągają się już Książenice.

Krzyż i drogowskaz

Zawieszony wysoko na krzyżu Jezus pochyla się nad ludźmi, którzy przechodzą lub śmigają tędy na rowerach. To skrzyżowanie kilku polnych dróg.

- Tędy biegną uczęszczane trasy turystyczne i rowerowe. Można tu jechać do Rud, Rybnika, Ochojca, Stanicy, Knurowa - wylicza Marian Sadecki, pomysłodawca i wykonawca tego krzyża. Pokazuje drewniane drogowskazy, wykonane wraz z krzyżem. - Raz nawet tu spotkałem rowerową pielgrzymkę do Częstochowy, która wybrała trasę z dala od głównych szos... Ja biegam tędy zwykle rano. Inne krzyże, które stoją między domami we wsi, nie dają tego komfortu spotkania z Bogiem w cichej, spokojnej modlitwie - uważa.

Korzyść z przycięcia modrzewia

Wysoki krzyż robi dobre wrażenie pod względem estetycznym, choć jego autor zapewnia, że nie jest i nigdy nie był artystą ani nawet cieślą. - Tyle, że lubię pracować z drewnem. Ale wie pan, że jeśli Bóg daje jakąś inspirację, to daje też natchnienie? Materiału na pasyjkę szukałem w lesie, a znalazłem u moich... sąsiadów. Przed laty przycięli ten modrzew, a on wypuścił mocno ku górze dwie gałęzie, które teraz stały się rękami Jezusa - opowiada M. Sadecki.

Wieczorem w piątek 4 września w stronę krzyża, polną drogą, wolno sunął sprzed kościoła w Wilczy bardzo długi sznur samochodów. Ich szyby i blachy lśniły wśród tej żółtej szachownicy ściernisk w promieniach chylącego się ku zachodowi słońca. Wyglądało to pięknie.

Krzyż powstał, żeby uczcić 90-lecie archidiecezji katowickiej, 25-lecie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej i 15-lecie parafialnego koła tego stowarzyszenia w Wilczy. Poświęcił go katowicki biskup pomocniczy Marek Szkudło, który wcześniej przewodniczył Mszy św. z okazji tych rocznic w drewnianym kościółku w Wilczy.

Jezus nad rowerzystami   4 września. Bp Marek Szudło święci nowy krzyż na skraju wsi Wilcza Przemysław Kucharczak /Foto Gość

TAGI: