Kapusta detektywem

Anna Derkowska

publikacja 12.07.2015 00:45

- Jaki kolor będzie miała ciecz otrzymana z dwóch przeźroczystych płynów?

Kapusta detektywem Pokazy w Galerii Katowickiej Anna Derkowska

- To proste. Też będzie taka. - Wow! Co to się stało? Ten płyn jest czerwony! - Nie, raczej fioletowy lub fuksjowy.

Połączenie fenoloftaleiny i wodorotlenku sodu to tylko jedno z doświadczeń, jakie można było zobaczyć w piątkowe popołudnie w Galerii Katowickiej.

- Dzisiejsze, drugie już, spotkanie odbywa się pod hasłem „Kolorowe doświadczenia”. Pokazuję dzieciom m.in., jak wciągnąć ugotowane jajko do butelki, która ma mniejszą szyjkę niż jajo. Uczę dmuchać balon dwutlenkiem węgla oraz czystym tlenem. Tworzymy wspólnie piankowego potwora. A fenoloftaleina zastąpiła wywar z czerwonej kapusty, który w różny sposób barwi się w zasadach i w kwasach. Zatem domowym sposobem, przy pomocy kapusty detektywa możemy zobaczyć, czy dana ciecz ma odczyn kwaśny czy zasadowy - mówił Mateusz Pławecki z Uniwersytetu Rozwoju.

Zajęcia trwały półtorej godziny i przez cały czas mnóstwo dzieci zgłaszało się, by pomagać w doświadczeniach.

- Bardzo mi się tu podoba. To jest ciekawe, chociaż nie wszystko rozumiem, bo jeszcze nie chodzę do szkoły - opowiadała 5-letnia Ola, która przybyła na pokaz z mamą Magdaleną i tatą Adamem. - Szukałam jakieś atrakcji dla córki. O tych zajęciach przeczytałam w Internecie. Jesteśmy tu po raz pierwszy i nam się również podoba. Przyjechaliśmy tutaj z Chorzowa - tłumaczyła pani Magdalena.

Pokazy Uniwersytetu Rozwoju odbywają się co piątek w lipcu i w sierpniu w Galerii Katowickiej w ramach Projektu Wyższy Poziom. We wtorki na zajęcia zaprasza Uniwersytet Śląski, w czwartki Galeria Rozwoju, a w weekend Galeria Renesans. W środy i soboty można oglądać Teatr Trip. Poza tym w ramach Projektu zaprezentuje się również Teatr Bez Sceny i placówka edukacyjna „Sekwencja”. Wszystkie zajęcia wakacyjne są bezpłatne.