Narzeczeni, przed wami małżeństwo

Aleksandra Sowa-Zduńczyk

publikacja 11.06.2015 16:00

Mijają właśnie dwa lata od rozpoczęcia projektu nauk dla narzeczonych "Przed nami małżeństwo" w archidiecezji katowickiej. Zaangażowani w program nauczyciele spotkali się podczas dnia skupienia, by razem się modlić i podzielić się doświadczeniami kolejnego roku pracy.

Narzeczeni, przed wami małżeństwo Kursy "Przed nami małżeństwo" cieszą się dużą popularnością Wojtek Bociański

Dzień skupienia odbył się w sanktuarium św. Józefa w Rudzie Śląskiej, jednej z 8 parafii archidiecezji biorących udział w projekcie. Około 50 nauczycieli prowadzących kursy „Przed nami małżeństwo” spotkało się na parafialnej Mszy świętej, żeby podziękować za cały rok pracy. Eucharystii przewodniczył ks. Jarosław Ogrodniczak, koordynator projektu. Obecni byli także proboszczowie kilku innych ośrodków, a z wielką życzliwością zebranych przywitał gospodarz miejsca, ks. Adam Brzyszkowski, kustosz sanktuarium.

Projekt „Przed nami małżeństwo” powstał jako jedna z możliwych form (obok tradycyjnych spotkań w parafii i wyjazdowych rekolekcji) nauk przedślubnych, które odbywają narzeczeni. Kursy prowadzone są przez małżonków, z których większość jest również rodzicami, często wielodzietnymi. Jak zauważają narzeczeni i sami prowadzący, wielkim bogactwem projektu jest zaangażowanie małżonków z bardzo różnym stażem i doświadczeniem życiowym, począwszy od par, które pobierały się przed kilku laty, a zakończywszy na tych, które obchodzą swoje złote gody. Pozwala to zobaczyć narzeczonym zmienną dynamikę życia małżeńskiego i jego trwałość, mimo różnych okoliczności życiowych i etapów rozwoju miłości małżeńskiej. W czasie kursów jest czas zarówno na przekazywanie wiedzy w formie krótkich wykładów, jak i rozmowy narzeczonych ze sobą i zajęcia warsztatowe związane z poruszanymi tematami. Kurs kończy się Mszą świętą dla narzeczonych i ich rodziców, ze specjalną nauką dla teściów. Realizacja projektu możliwa jest w dużej mierze dzięki zaangażowaniu i życzliwości księży proboszczów odpowiedzialnych za ośrodki. Jeśli tylko okoliczności na to pozwalają kapłani prowadzą również niektóre wykłady.

W drugiej części spotkania był czas na wspólne świętowanie i podzielenie się tym, co w poszczególnych ośrodkach wydarzyło się w minionym czasie. Małżonkowie prowadzący kursy opowiadali o licznych pozytywnych informacjach zwrotnych, które otrzymują. Narzeczeni, mimo że wielu z nich zaczyna nauki przedślubne raczej ze sceptycznym nastawieniem, w czasie kursów chętnie rozmawiają z prowadzącymi, dzielą się własnymi wątpliwościami, szukają odpowiedzi na nurtujące ich pytania, także te dotyczące czystości przedmałżeńskiej, wspólnego mieszkania przed ślubem itp. Nauczyciele mówili o parach, które dzieliły się z nimi podjętym pod wpływem odbytych nauk postanowieniem zachowania wstrzemięźliwości seksualnej do ślubu, czy regularnego wspólnego uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej. Dla niektórych narzeczonych kurs przedmałżeński stał się także bodźcem do naprawy bardzo trudnych relacji z rodzicami. Świadectwem nie tylko pozytywnego odbioru kursów „Przed nami małżeństwo”, ale także wielkiego zapotrzebowania na pogłębienie wiedzy na temat budowania udanej relacji małżeńskiej są również pytania o rekolekcje dla małżonków. Często narzeczeni biorący udział w projekcie zwracają się do kapłanów obecnych na kursie z prośbą o kazanie i błogosławieństwo w czasie ślubu. 

W kursach „Przed nami małżeństwo” wzięły dotąd udział 822 pary narzeczonych. Liczba zainteresowanych kursami wzrasta z roku na rok, a wraz z nią zapotrzebowanie na małżonków żyjących zgodnie z Bożą wizją małżeństwa i gotowych przekazywać ją innym.