Bóg przeciw sobie samemu

jj

publikacja 30.05.2015 13:04

Jak co roku, tuż przed pielgrzymką stanową mężczyzn w Piekarach Śląskich odbywa się sympozjum piekarskie.

Bóg przeciw sobie samemu Sympozjum poprzedziło otwarcie wystawy filatelistycznej Joanna Juroszek /Foto Gość

Tym razem jego hasłem są słowa: "Sprawiedliwość i miłość społeczna. Refleksja interdyscyplinarna w 90-lecie (Archi)diecezji Katowickiej". Skąd pomysł na poruszenie takiej tematyki?

Bo, jak stwierdził ks. Arkadiusz Wuwer, organizator spotkania, jeszcze nigdy razem sprawiedliwość i miłość społeczna na sympozjum piekarskim nie były poruszane. - A przecież od roku 1983 jest to oficjalny tytuł Matki Bożej czczonej w Piekarach - wyjaśnił.

Powołując się na encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est", ks. Wuwer tłumaczył, że Bóg jest zarówno przepełniony miłością, jak i sprawiedliwością. "Namiętna miłość Boga do swojego ludu - do człowieka - jest zarazem miłością, która przebacza. Jest ona tak wielka, że zwraca Boga przeciw Niemu samemu, Jego miłość przeciw Jego sprawiedliwości. Chrześcijanin widzi w tym już zarysowujące się misterium krzyża: Bóg tak bardzo miłuje człowieka, że sam stawszy się człowiekiem, przyjmuje jego śmierć i w ten sposób godzi sprawiedliwość z miłością" - pisze papież Benedykt.

Ks. Wuwer zaznaczył również, że także Maryja, związana z tym "misterium krzyża" jako Matka Jezusa, odgrywa szczególną rolę w godzeniu miłości ze sprawiedliwością.

Spotkanie podzielono na dwie części. Pierwsza dotyczyła doświadczeń Kościoła katowickiego w jego 90-letniej historii, druga - stojących przed nim zadań.

Sympozjum otworzyli Sława Umińska-Duraj, prezydent Piekar, oraz abp Wiktor Skworc. - Wszystkie zasady sprawiedliwości i miłości społecznej będziemy starali się zakorzeniać tam, gdzie mamy takie możliwości. Ja, jako samorządowiec i jednocześnie pracodawca w naszym mieście, bardzo biorę sobie do serca te słowa i zachęcam wszystkich, aby słowa wprowadzić w czyn - przekonywała prezydent.

Z kolei abp Skworc przypomniał, że męska pielgrzymka wpisuje się w obchody 90-lecia diecezji oraz odbywa się 90 lat po koronacji obrazu Matki Boskiej Piekarskiej. Mówiąc o fenomenie pielgrzymek do Piekar, zaznaczył, że są one wydarzeniem zarówno religijnym, jak i społecznym.

- W tym wydarzeniu, jak pamiętamy, uczestniczył przez wiele lat metropolita krakowski Karol Wojtyła, który ostatecznie potem ukoronował Matkę Bożą Piekarską tym szczególnym tytułem "Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej" - zaznaczył metropolita katowicki. - Matka Boża, gromadząc w Piekarach rzesze wiernych, także znakomitych kaznodziei, wśród których był Karol Wojtyła, niejako oddziaływała na wszystkich zgromadzonych i "wypracowywała" sobie ten szczególny tytuł - dodał, podkreślając, że w Piekarach zawsze zmagano się o fundamentalne wartości w życiu społecznym.

Bóg przeciw sobie samemu   Zanim rozpoczęło się sympozjum, goście odwiedzili wystawę Joanna Juroszek /Foto Gość Organizatorem sympozjum w Miejskim Domu Kultury są miasto Piekary oraz Wydział Teologiczny UŚ. Przed jego rozpoczęciem otwarto wystawę filatelistyczną "Jan Paweł II - Papież Pielgrzym" oraz "Madonny Polskie na znaczkach pocztowych".

Niedzielnej Mszy na piekarskim wzgórzu przewodniczyć będzie kard. Gerhard Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary z Watykanu. On także do mężczyzn wygłosi homilię. W sobotę wieczorem razem z abp. Skworcem złoży kwiaty pod krzyżem upamiętniającym zamordowanych w kopalni "Wujek" w Katowicach.

Szczegółowy program niedzielnej pielgrzymki znaleźć można tutaj.