Kawa z duszpasterstwem

Przemysław Kucharczak

publikacja 13.04.2015 00:51

Prawdopodobnie pierwsza w Polsce kawiarnia duszpasterstwa akademickiego powstała w Rybniku.

Kawa z duszpasterstwem Kawiarnia Duszpasterstwa Akademickiego "Rybnik" w dniu otwarcia Przemysław Kucharczak /Foto Gość

Została otwarta w niedzielę 12 kwietnia przy ul. św. Jana w ścisłym centrum Rybnika, blisko "starego" kościoła Matki Bożej Bolesnej, w miejscu, w którym przechodzą studenci w drodze na kampus akademicki i z powrotem.

Będzie to miejsce spotkań członków i sympatyków Duszpasterstwa Akademickiego "Rybnik" (DAR), oraz wszystkich, którzy chcą do nich dołączyć. W weekendy koncerty będą tu dawać rybniccy muzycy. Będą też odbywały się spotkania z podróżnikami, „Filmowe czwartki” czy „Wtorki z angielskim”, kiedy będzie można porozmawiać z lektorem po angielsku.

Lokal wyremontowali sami studenci i "absolwenci" DAR. Duszpasterz akademicki, ks. dr Rafał Śpiewak, tłumaczy, że Kościół powinien działać w przestrzeni miejskiej nie tylko w wymiarze sacrum, ale także profanum. - Jeżeli wszędzie jest sacrum, to go nie ma nigdzie - uważa. Podkreśla też, że Jezus spędzał wiele czasu zarówno na modlitwie w świątyni, jak i na spotkaniach z ludźmi i ucztowaniu z nimi.

Kawiarnia nosi nazwę "Żółty młynek". Młynek - bo tak nazywa się starożytna gra, w którą można tutaj zagrać. A żółty - ze względu na słoneczną kolorystykę lokalu.

Kawiarnię w pierwszym dniu działania, czyli w niedzielę 12 kwietnia, poświęcił arcybiskup katowicki Wiktor Skworc.