Zaśpiewali na szóstkę

pp

publikacja 26.01.2015 18:33

Wielkie emocje towarzyszyły I Rejonowemu Przeglądowi Kolęd i Pastorałek w Tychach.

Zaśpiewali na szóstkę Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 6 ze statuetką/pucharem dla laureatów przeglądu Ks. Paweł Łazarski

Mnóstwo uczestników, emocje prawie jak podczas festiwalu piosenki w Opolu i bardzo wysoki poziom artystyczny.

Tak w skrócie prezentował się I Rejonowy Przegląd Kolęd i Pastorałek „Tychy 2015”. Niedzielny koncert laureatów, który odbył się w Tychach-Czułowie, cieszył się tak wielkim zainteresowaniem, że miejscowy kościół błyskawicznie wypełnił się ludźmi. Występowali zdobywcy pierwszych i drugich miejsc w poszczególnych kategoriach. Towarzyszyły im żywe reakcje słuchaczy, którzy potrafili oklaskami docenić ich zdolności. Zresztą publiczność również zasłużyła na specjalną nagrodę, bo dała się pociągnąć do wspólnego, pełnego zaangażowania śpiewu kolęd w przerwach występów.

Do udziału w przeglądzie zgłosiło się tak wielu chętnych, że przesłuchania konkursowe, które odbyły się w piątek, trwały blisko trzy godziny. Uczestnicy startowali w trzech kategoriach wiekowych: podstawówka, gimnazjum i szkoły średnie. Osobno oceniani byli soliści i zespoły. Członkowie jury mieli nie lada problem z wydaniem werdyktu. Okazało się, że poziom artystyczny był tak wysoki, że trzeba było oceniać najdrobniejsze detale poszczególnych występów.

W najstarszej kategorii wiekowej wśród zespołów drugie miejsce zdobyła „Schola Kruczkowska”. Tworzy ją 26 uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. L. Kruczkowskiego w Tychach. Gdy podczas koncertu laureatów zaśpiewali utwór „Kiedyś tam”, słuchający ich ludzie dołączyli się do nich, klaszcząc w dłonie. Pierwsze miejsce w tej kategorii zdobył zespół instrumentalno-wokalny z Zespołu Szkół nr 4 w Tychach. Gdy tworzący go artyści wyszli na środek kościoła, dał się słyszeć lekki szum podziwu, bo to grupa w 100 proc. męska.

W kategorii zespołów w grupie gimnazjalistów wygrali uczniowie z Gimnazjum nr 11 przed Gimnazjum nr 10, a w grupie klas IV-VI szkoły podstawowej zwyciężył „Zespół na szóstkę” ze Szkoły Podstawowej nr 6 przed „Muzykującymi Aniołami” z Zespołu Szkół Muzycznych w Tychach. Natomiast ich młodsi koledzy z tej samej szkoły, czyli „Muzykujące Aniołki", zwyciężyli w grupie klas I-III, wyprzedzając dla odmiany zespół „Gwiazdeczka” ze Szkoły Podstawowej nr 6. W kategorii solistów w najstarszej grupie pierwszego i drugiego miejsca nie przyznano. Wśród gimnazjalistów wygrała Natalia Opala z Gimnazjum nr 10 przed Elizą Debrzak z Gimnzjum nr 7. W klasach IV-VI najładniej zaśpiewała Maja Lauer z Zespołu Szkół Muzycznych, a drugie miejsce zdobyła Amelia Kuta ze Szkoły Podstawowej nr 35. W klasach I-III wygrała Maja Giedwiłło ze szkoły muzycznej przed Joanną Majcher.

Głównym organizatorem I Rejonowego Przeglądu Kolęd i Pastorałek była Szkoła Podstawowa nr 6 w Tychach, a patronem parafia Krzyża Świętego w Tychach-Czułowie. Organizatorzy już zapraszają do udziału w kolejnym przeglądzie, który odbędzie się na początku przyszłego roku.