Pan Bóg wychodzi i szuka

Przemysław Kucharczak

dodane 03.01.2015 18:29

Krzyż i ikona Światowych Dni Młodzieży dotarły do archidiecezji katowickiej.

Pan Bóg wychodzi i szuka 3 stycznia 2014 r., krzyż Światowych Dni Młodzieży wnoszony do kościoła w Raciborzu-Brzeziu Przemysław Kucharczak /Foto Gość

Na granicy z diecezją opolską symbole ŚDM odebrali 3 stycznia młodzi i ich opiekunowie z archidiecezji katowickiej. Przekazali je im przedstawicieli diecezji opolskiej przy przejeździe kolejowym pomiędzy parafią Płonia (w diecezji opolskiej) i Brzezie (w archidiecezji katowickiej). Obie te parafie leżą na terenie Raciborza.

Od teraz przez dwa tygodnie krzyż i ikona Matki Bożej będą peregrynować po archidiecezji katowickiej. Odwiedzą nie tylko kościoły, ale i centra handlowe, areszt, katowicki dworzec kolejowy, rynki śląskich miast. - Niech ci, którzy stoją trochę z boku, zobaczą, że Pan Bóg jest blisko, że się nie chowa, ale wychodzi, żeby ich szukać – mówi ks. Marcin Wierzbicki, duszpasterz młodzieży w archidiecezji katowickiej.

Przed krzyżem i ikoną Maryi, które odwiedziły już wszystkie kontynenty, jako pierwsi w archidiecezji katowickiej upadli na kolana parafianie w Brzeziu. Ludzie podchodzili i całowali krzyż Światowych Dni Młodzieży. „W Tobie jest światło, każdy mrok rozjaśni, w Tobie jest życie, ono śmierć zwycięża!” - płynął przez kościół piękny śpiew przy kojących dźwiękach skrzypiec i gitar.

– Spodziewam się, że młodzi zachwycą się na nowo miłością Pana Boga. Po to jest ten krzyż i ta ikona, żebyśmy zobaczyli, że Pan Jezus jest z nami, żebyśmy go doświadczyli tak bardzo blisko – powiedział nam ks. Marcin Wierzbicki. Zwracał uwagę, że na pierwszej adoracji Brzeziu do krzyża podchodzili nie tylko młodzi, ale i ludzie dojrzali. – Do tego krzyża, który dociera na każdy kontynent, każdy może podejść i złożyć na nim pocałunek. Chodzi o to, żebyśmy podobnie jak umiłowany uczeń przyjęli do swojego życia Maryję i Jezusa. Inne rzeczy to dodatki, choć oczywiście ważne. Chcemy, żeby w naszej świadomości już zaistniały Światowe Dni Młodzieży, bo to ogromne wydarzenie. A my jesteśmy wyróżnieni przez papieża Franciszka, że możemy je organizować – stwierdził.

Z Brzezia symbole ŚDM zostały przewiezione do Katowic. Od godz. 20 (3 stycznia) będzie będą czekać na młodych w kościele ojców oblatów na Koszutce. Zagra tu m.in. Magda Anioł z zespołem. Będzie można też tutaj trwać przy krzyżu i ikonie na nocnym czuwaniu (w programie między innymi: 24.00 – Eucharystia, 1.00 – posiłek, 2.00 – Droga Krzyżowa i o 3.00 Godzina Miłosierdzia).