Powołani do prawdy

Katarzyna Tomaszewicz

publikacja 17.10.2014 12:00

"Ten kapłan męczennik pozostanie zawsze w pamięci naszego narodu, jako nieustraszony obrońca prawdy, sprawiedliwości, wolności i godności człowieka" - słowami św. Jana Pawła II rozpoczęła się wystawa "Za wolność, prawdę i chleb", prezentowana w Muzeum Archidiecezjalnym w 30. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszko.

Powołani do prawdy W Muzeum Archidiecezjalnym wystawę "Za wolność, prawdę i chleb"oglądać można do 8 listopada Katarzyna Tomaszewicz /Foto Gość

Wernisaż wystawy poświęconej ks. Jerzemu Popiełuszce odbył się w czwartek. Dla zwiedzających będzie dostępna do 8 listopada.

Eksponaty będące własnością muzeum, jak i plakaty oraz obrazy pochodzące z Muzeum Śląskiego, prezentują treści związane z ks. Jerzym, "Solidarnością", stanem wojennym oraz z obozami dla internowanych.

Spotkanie rozpoczął abp senior Damian Zimoń, ofiarowując muzeum relikwie bł. ks. Popiełuszko. Przypomniał też fragment jego kazania, ukazujący powołanie i życie kapelana "Solidarności". - Aby pozostać człowiekiem wolnym duchowo, trzeba żyć w prawdzie. Jesteśmy powołani do prawdy. Jesteśmy powołani do świadczenia o prawdzie swoim życiem.

Eksponaty znajdujące się na wystawie ukazują reakcję śląskich artystów, m.in. Macieja Bieniasza, Zygmunta Brachmańskiego, Leszka Sobockiego, Henryka Wańka, na wieść o śmierci ks. Jerzego. Komentarzem do każdego z nich są słowa samego błogosławionego, treści jego kazań. - Chcieliśmy, żeby na tej wystawie on sam się wypowiedział, aby oddać mu głos - powiedziała Małgorzata Mehlich, organizatorka.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko, był kapelanem "Solidarności". Został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa 19 października 1984 . Dekretem Watykanu 25 sierpnia 2014 roku został ogłoszony patronem NSZZ "Solidarność".