Uwaga: Woda niezdatna do picia!

ap /PAP

publikacja 06.10.2014 02:03

Z powodu awarii na sieci wodociągowej doszło do zanieczyszczenia wody dostarczanej do Bytomia, Radzionkowa, Piekar Śląskich i Świerklańca. Woda nadaje się jedynie do celów gospodarczych.

Uwaga: Woda niezdatna do picia! Woda nadaje się jedynie do celów gospodarczych. Główne magistrale mają zostać przepłukane do poniedziałkowego wieczora Aleksandra Pietryga /Foto Gość

Powodem problemów są prace na sieci magistralnej w Tarnowskich Górach w dzielnicy Repty, mające na celu zwiększenie ciśnienia wody.

Według szczegółowej informacji przekazanej przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, w związku z koniecznością prac na sieci magistralnej w Reptach od ponad tygodnia zmniejszano wydajność jednej z pobliskich przepompowni. Aby zapewnić dostawy wody, jednocześnie zwiększano wydajność i ciśnienie robocze stacji uzdatniania wody Bibiela. W wyniku zwiększenia przepływu wody w magistralach z Bibieli w kierunku Świerklańca, Piekar Śląskich, Radzionkowa i Bytomia doszło do pogorszenia jakości przesyłanej wody. Pogorszenie było efektem porwania nieskrystalizowanych osadów związków mineralnych (głównie żelaza i manganu) ze ścian przewodów wodociągowych - podało GPW.

Płukanie głównych odcinków sieci ma potrwać do poniedziałkowego wieczora. Służby specjalne GPW zapowiedziały, że w zależności od wyników kolejnych badań jakości wody i informacji o aktualnej sytuacji z lokalnych przedsiębiorstw wodociągowych będą podejmowane dalsze działania.

Na prośbę miejskiego przedsiębiorstwa wodociągowego z Piekar Śląskich zorganizowano zastępczą dostawę wody beczkowozami.