Patron hrabiego

Anna Derkowska

publikacja 25.09.2014 13:30

W Muzeum Miejskim w Rudzie Śląskiej 24 września odbyła się promocja książki "Kościół pw. św. Józefa w Rudzie. Fundacja hrabiego Franciszka Ballestrema". Na spotkaniu był obecny Nikolaus Graf v. Ballestrem, potomek fundatora świątyni.

Patron hrabiego Na spotkaniu promującym książkę był obecny Nikolaus Graf v. Ballestrem, potomek fundatora świątyni Muzeum Miejskie w Rudzie Śl

- Czujemy się związani z Rudą Śląską, chociaż obecnie żaden członek naszej rodziny nie mieszka na Śląsku. Członkowie dwóch pokoleń są pochowani w kaplicy kościoła św. Józefa, którego mój pradziadek Franciszek II von Ballestrem był fundatorem. Początkowo chciał on tylko rozbudować kaplicę św. Józefa, w końcu jednak zdecydował się postawić nowy kościół - mówił hrabia.

Franciszek Ksawery miał wielki wpływ na wygląd świątyni. Do pracy zatrudnił m.in. znanego w tamtych czasach architekta Augusta Menkena i budowniczego kościołów na Śląsku Kremera z Gliwic. Pomagał im też szwagier hrabiego Jan Joachim de Pölnitz.

- Nawet na ambonie widać interwencje fundatora. Oprócz Jezusa i czterech ewangelistów wyrzeźbiona jest także postać Jana Ksawerego, czyli patrona hrabiego - mówił Krzysztof Gołąb, jeden z twórców albumu.

Patron hrabiego  

- Chcieliśmy, by ludzie lepiej poznali świątynię, w której powstała pierwsza rudzka parafia. Podczas naszych muzealnych wycieczek po mieście zawsze odwiedzamy kościół św. Józefa i pokazujemy krypty rodziny Ballestrem. Często nawet rudzianie nie wiedzą, że takie miejsce znajduje się w tej świątyni. Choć spędziliśmy dużo czasu w Archiwum Archidiecezjalnym w Katowicach, w parafii, rozmawiając z rudzianami, nasza książka to jednak album. Pokazujemy dużo zdjęć, aby czytelnicy mogli zobaczyć szczegóły - opowiadała Barbara Nowak, dyrektorka Muzeum.

Czytelnikom pragnącym poznać historię parafii szczegółowo pani Barbara proponuje książkę autorstwa ks. Jana Góreckiego, która niebawem się ukaże.