Wytrwały do końca, jak Maryja

Martyna Chodykin

publikacja 15.09.2014 16:26

W katedrze Chrystusa Króla w Katowicach pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca w poniedziałek odprawiona została Msza św. żałobna w intencji śp. Łucji, matki emerytowanego bp. pomocniczego archidiecezji katowickiej Gerarda Bernackiego.

Wytrwały do końca, jak Maryja Mszy św. w intencji śp. Łucji Bernackiej przewodniczył abp Skworc Martyna Chodykin /Foto Gość

W liturgii uczestniczył również biskup pomocniczy diecezji sosnowieckiej Piotr Skucha oraz wielu księży archidiecezji.

W homilii ks. Łukasz Gaweł, rzecznik metropolity katowickiego, nawiązał do obchodzonego w tym dniu wspomnienia Matki Boskiej Bolesnej. - Wspominamy dziś Matkę Chrystusa i Matkę naszą. Widzimy ją pełną ufności. Nawet kiedy wiara w sercach uczniów i apostołów przeżywała kryzys, kiedy światło nadziei wydawało się gasnąć, Ona trwała pod krzyżem swego Syna - mówił.

Na zakończenie Eucharystii metropolita katowicki, wspominając śp. Łucję, wyraził potrzebę modlitwy za zmarłe matki kapłanów. - Były one pierwszymi wychowawczyniami, a potem towarzyszyły im cichą modlitewną obecnością i wsparciem. Wytrwały do końca, jak Maryja. Później w imieniu bp. Gerarda Bernackiego podziękował za obecność, modlitwę i wszystkie gesty solidarności z rodziną zmarłej.

Pogrzeb śp. Łucji Bernackiej odbędzie się we wtorek 16 września o 10.00 w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP w Książenicach. Zmarła miała 95 lat.