Wybiorą się na camino

jj

publikacja 11.09.2014 15:43

Są znaki jak w Hiszpanii, jest muszla św. Jakuba, jest dzwon i... dużo serc. W katowickim hospicjum Cordis, a więc w gościnie serca, powstało Camino del Corazón - droga serca.

Wybiorą się na camino Podopieczni i goście wkraczają na camino Joanna Juroszek /Foto Gość

Katowickie camino jest nawiązaniem do słynnego szlaku św. Jakuba wiodącego przez Portugalię oraz Hiszpanię do Santiago de Compostela. Powstało w ogrodzie należącym do hospicjum, jest otoczone murem, posiada zbiornik wodny, dzwonnicę, zielnik, szklarnię z warzywami.

W Społecznym Towarzystwie Hospicjum Cordis w Katowicach droga wpisuje się w kompleks hydroterapeutyczny z wodnym zbiornikiem służącym do terapii oraz ścieżkami sensorycznymi z piaskiem, kamieniami, korą i szyszkami, umożliwiającymi refleksoterapię. Z jakubowego szlaku korzystają dorośli i dzieci - podopieczni hospicjum.

W dniu otwarcia na domowników i gości placówki czekały specjalne paszporty pielgrzyma, pomieszczenie służące za lotnisko oraz poczęstunek. Wszystko nawiązywało do Hiszpanii. Zwiedzający budynek odwiedzili także albergue, miejsce bardzo dobrze znane wszystkim pielgrzymom idącym do św. Jakuba. To hostel, w którym po trudach drogi spędzają noc. W katowickim albergue zatrzymują się wolontariusze przyjeżdżający do hospicjum z całego świata. - W te wakacje gościliśmy tu 11 osób, m.in. z Czech, Pakistanu, Indii, Ukrainy i Białorusi. Przebywają tu 24 godziny na dobę i uczą się opieki wolontaryjnej - tłumaczy Agnieszka Laskowska.

Zagraniczni goście mieszkają w pokojach urządzonych na styl konkretnego miasta czy kontynentu. Są więc pokój bawarski, afrykański, chiński.

- Ikoną hospicjum jest również droga. Na co dzień od chorych uczymy się tajemnicy cierpienia. Idąc tą drogą, możemy w jakiś sposób oddalić się od ludzi, a przybliżyć do Pana Boga - mówi dr Jolanta Grabowska-Markowska, prezes hospicjum, która hiszpańskie camino przemierzyła już cztery razy.

Z kompleksu podopieczni korzystają wraz ze swoimi opiekunami. - Chcemy tę drogę stopniowo przedłużać, tak żeby w przyszłości obchodziła cały teren hospicjum. Ścieżka będzie przechodziła koło minizoo, które będziemy uruchamiać w przyszłym roku. Mamy tam również plac zabaw, będziemy budować miniboisko. Mamy więc pracę na kolejnych kilka lat - zapowiada.

Pierwszą część udało się sfinansować dzięki pomocy różnych sponsorów. W przyszłości w hospicjum powstanie także basen rehabilitacyjny oraz sala do balneoterapii.

Hospicjum Cordis służy pacjentom w zakresie medycyny paliatywnej i opieki nad dziećmi oraz dorosłymi cierpiącymi głównie na choroby nowotworowe. Hospicjum bezpłatnie udziela pomocy nie tylko chorym, ale też ich rodzinom. Mogą oni przebywać w ośrodku razem ze swoim najbliższym przez 24 godz. na dobę. W budynku znajduje się 40 pokoi rodzinnych. Hospicjum oferuje opiekę stacjonarną, domową i dzienne pobyty. Obecnie pod opieką placówki jest ok. 60 dorosłych i ponad 20 dzieci.

Więcej o hospicjum znajdziesz  tutaj.

Przeczytaj także: