W hołdzie pomordowanym policjantom II RP

Magdalena Kielnar

publikacja 02.09.2014 19:24

- Nigdy więcej wojny. Wojna nie rozwiązuje żadnego problemu, stwarza nowe - mówił abp Wiktor Skworc.

W hołdzie pomordowanym policjantom II RP Po Mszy św. jej uczestnicy na czele z orkiestrą przeszli ulicami miasta w Marszu Pamięci na Grób Policjanta Polskiego Magdalena Kielnar /Foto Gość

W 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej i w 14. rocznicę otwarcia Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje w katowickiej archikatedrze została odprawiona uroczysta Msza św. Inicjatorem obchodów jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939r.”, które istnieje już od 24 lat.

Na uroczystość przybyli m.in. przedstawiciele stowarzyszenia z różnych miast spoza regionu, m.in. z Krakowa, Opola i Radomia, poczty sztandarowe, władze miasta, policjanci wraz z rodzinami, orkiestra policyjna. Zanim rozpoczęła się Eucharystia, wszyscy wspólnie odmówili Anioł Pański w intencji pokoju.

Mszy św. przewodniczył abp Wiktor Skworc. W kazaniu przypomniał o ogromie pogardy dla człowieka, którą przyniosła II wojna światowa. 12 tysięcy policjantów znalazło się wśród ofiar zbrodni katyńskiej. W skali globalnej konflikt pochłonął 72 miliony osób, 1/3 z nich stanowili żołnierze. 

– Nie można rozpocząć żadnego pokoju bez szczerej postawy przebaczenia – mówił abp Wiktor Skworc. Zaznaczył, że przebaczenie nie może być tylko udzielone, ale także przyjęte. Podkreślił również, że słowo „pokój” w tych dniach i miesiącach powraca z nową siłą. Po raz kolejny zachęcił do gorliwej modlitwy w tej intencji.

– Kościół powtarza: pokój jest obowiązkiem – kontynuował arcybiskup. Podkreślił, że trzeba wychowywać do pokoju, nie do wojny. A elementem tego wychowania jest pamięć o ofiarach.

– Pokój wprowadza Chrystus mocą Ducha Świętego, a pragnienie zemsty ustaje przez przebaczenie – podkreślił na zakończenie homilii.

Po Mszy św. jej uczestnicy na czele z orkiestrą przeszli ulicami miasta w Marszu Pamięci na Grób Policjanta Polskiego, znajdujący się przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Tam odbyła się dalsza część uroczystości: Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów i wieńców pod pomnikiem.