Jedyny taki szpital w Polsce

jj

publikacja 27.08.2014 16:03

- Oddając szacunek ludziom i wiedzy, dodajemy życia do lat - to misja naszego szpitala. Nie da się bez wiedzy i poszanowania, akceptacji starości, uzyskać tego drugiego - mówił w czasie oficjalnego otwarcia rozbudowanego Szpitala Geriatrycznego im. Jana Pawła II w Katowicach, dyrektor placówki, Jarosław Derejczyk.

Jedyny taki szpital w Polsce Na szpitalnych korytarzach znaleźć można ciekawe zdjęcia przedstawiające jesień życia Ślązaków Joanna Juroszek /Foto Gość

Obiekt powstał ponad 50 lat temu. To pierwszy w Polsce szpitalny ośrodek gerontologiczny. Realizuje on programy: diagnostyczne, lecznicze, rehabilitacyjne oraz opiekuńczo-pielęgnacyjne.

Do tej pory szpital rocznie leczył 1200 pacjentów oraz 13 500 w 12 specjalistycznych poradniach przyszpitalnych. Średnia wieku pacjentów przekracza 80 lat. W placówce pracuje 60 pracowników, kolejnych 60 to współpracownicy.

Od końca lipca pacjenci korzystają już z nowej części obiektu. Wcześniej szpital miał 38 łóżek geriatrycznych. Po rozbudowie obiektu, która trwała zaledwie 11 miesięcy, jest ich 69. Do tego doszło 30 łóżek rehabilitacyjnych. Placówka jest także ośrodkiem rehabilitacji, gdzie znajduje się nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny i badawczy.

- Jestem tu dopiero dwa dni, ale faktycznie jest tu miła obsługa i superpersonel medyczny. Byłam już w różnych miejscach, ale tak dobrze, to naprawdę nigdzie nie ma. Takich szpitali trzeba nam więcej, zwłaszcza dla starszych ludzi, którzy nie wszędzie są mile widziani - mówiła nam pani Janina z Zawiercia.

W budynku powstaje także Centrum Badawczo-Rozwojowego. Będzie ono prowadzić badania naukowe dotyczące dysfunkcji psychoruchowych u ludzi starszych, które do tej pory w dużej mierze uważne były za nieuleczalne.

W tej części szpitala znajdą się m.in. sale badań jakościowych i wytrzymałościowych, laboratorium badań chodu i bezpiecznych powierzchni, sala audiowizualna oraz sala badań zmysłów.

Nowa część szpitala i CBR to łącznie ponad 1400 mkw. powierzchni użytkowej. Inwestycja kosztowała ponad 20 mln zł.

Szpital prowadzony jest przez spółkę EMC Silesia, której udziałowcem jest EMC Instytut Medyczny oraz Miasto Katowice. Do Grupy EMC należy 10 szpitali i 16 przychodni w całej Polsce. Ponad 80 proc. przychodów grupy pochodzi z kontraktów z NFZ.

- Kolejka oczekujących na świadczenia medyczne jest olbrzymia. Mamy nadzieję, że we współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia ulegnie ona zniwelowaniu. Nie wyobrażamy sobie, żeby ten obiekt nie był powszechnie dostępny dla każdego potrzebującego pomocy - mówił Józef Juros, prezes EMC Silesia.

W uroczystym otwarciu obiektu uczestniczyli m.in. Piotr Uszok, prezydent Katowic, Krystyna Siejna, wiceprezydent, przedstawiciele środowisk medycznych, inwestorzy oraz wykonawcy prac. Obiekt poświęcił ks. Grzegorz Hawel, dyrektor Domu Księży Emerytów w Katowicach.