Śląska mniejszość w Sejmie

jj /PAP

publikacja 18.07.2014 16:15

Niecałe 140 tys. podpisów zebrali zwolennicy zmiany ustawy o mniejszościach narodowych. W piątek złożyli je w Sejmie.

Śląska mniejszość w Sejmie VI Marsz Autonomii Śląska Roman Koszowski /Foto Gość

Uznania Ślązaków jako mniejszości etnicznej chcą Rada Górnośląska, zrzeszająca śląskie organizacje i stowarzyszenia, m.in. RAŚ, Związek Górnośląski i Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej oraz politycy: Kazimierz Kutz, Marek Plura (PO) i Piotr Chmielowski (SLD). Autorem projektu jest europoseł Marek Plura.

Mniejszość śląska w Polsce istniałaby obok karaimskiej, łemkowskiej, romskiej i tatarskiej.

Obowiązująca od 2005 r. ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym odróżnia mniejszość narodową od etnicznej poprzez kryterium utożsamiania się z narodem zorganizowanym we własnym państwie.

W myśl ustawy osoby należące do mniejszości mają prawo m.in. do używania i pisowni imion oraz nazwisk zgodnie z zasadami języka mniejszości, swobodnego posługiwania się tym językiem w życiu prywatnym i publicznie oraz nauki w tym języku lub samego języka.

W grudniu 2013 r. Sąd Najwyższy nie zgodził się na wpisanie Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej do Krajowego Rejestru Sądowego. Takie dążenia zinterpretował jako próbę osłabienia „jedności oraz integralności państwa polskiego”, podkreślając jednocześnie, że jest to sprzeczne z Konstytucją RP.