Ministranci znają liturgię

Patryk Paszko

publikacja 09.06.2014 10:20

By ich służba przy ołtarzu była bardziej świadoma, piękniejsza i sprawowana zgodnie z obowiązującymi normami liturgicznymi, poznali "Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego".

Ministranci znają liturgię Olimpiada liturgiczna ministrantów to nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim pogłębienie wiedzy o liturgii Grzegorz Załucki

W sobotę 7 czerwca odbył się finał III Diecezjalnej Olimpiady Liturgicznej Ministrantów. Tekstem źródłowym do tegorocznej edycji konkursu było "Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego". Zmagania odbywały się w trzech kategoriach wiekowych - szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna.

Zwycięzcą w kategorii najmłodszych został Wojciech Stolecki z parafii MB Uzdrowienia Chorych w Bojszowach Nowych, w kategorii gimnazjum - Artur Bednarczyk z parafii św. Józefa Robotnika w Kłokocinie, a w kategorii najstarszych - Stanisław Łomozik z parafii św. Jana Chrzciciela z Pawłowic. Jak powiedział na rozpoczęcie archidiecezjalny duszpasterz ministrantów ks. Cezariusz Wala, wszyscy, którzy brali udział w olimpiadzie, już są zwycięzcami - obojętnie, czy zostali na etapie parafialnym, dekanalnym czy też przeszli do etapu diecezjalnego, ponieważ przez zaznajamianie się z przepisami liturgicznymi przyczyniają się do piękna liturgii, a przez to zbliżają się również do Chrystusa.

Olimpiada liturgiczna to nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim pogłębienie wiedzy o liturgii, w czasie której służba ołtarza pełni rozmaite funkcje i posługi. Konkursy tego typu są doskonałą okazją, aby święta posługa była bardziej świadoma, doskonalsza i piękniejsza oraz aby obudzić w sercach młodych ludzi miłość do liturgii i troskę o to, by była ona sprawowana zgodnie z obowiązującymi normami liturgicznymi. Widać już dobre owoce, np. ministranci rozmawiają ze swoimi opiekunami o stanie liturgii w ich parafiach i zmieniają niektóre elementy, aby postępować zgodnie z wytycznymi OWMR, co przyczynia się do wypełnienia ostatniej encykliki św. Jana Pawła II „Ecclesia de Eucharistia”, w której ojciec święty napisał: „Kapłan, który wiernie sprawuje Mszę św. według norm liturgicznych, oraz wspólnota, która się do nich dostosowuje, ukazują w sposób dyskretny, lecz wymowny swą miłość do Kościoła”.