Co Bóg złączył

xpł

publikacja 05.05.2014 22:30

Obchodzicie w tym roku jubileusz zawarcia małżeństwa? Nie może was zabraknąć w maju w katowickiej katedrze. Pierwszy raz, w ramach Metropolitalnego Święta Rodziny, będzie miało miejsce Archidiecezjalne Świętowanie Jubileuszy Małżeńskich.

Co Bóg złączył Zaproszenie do świętowania jubileuszy małżeńskich materiały organizatora

Małżonków będzie witać na schodach katedry góralska kapela. Otrzymają też specjalne kotyliony z wpisaną rocznicą, którą świętują. To wszystko będzie się działo 18 maja. W dniu rozpoczęcia Metropolitalnego Święta Rodziny odbędzie się wspólne świętowanie jubileuszy małżeńskich podczas Mszy św. o godz. 12. W czasie liturgii jubilaci odnowią swoje przyrzeczenia małżeńskie, a na zakończenie otrzymają indywidualne błogosławieństwo.

Pomysł na wspólne świętowanie jubileuszy w  katedrze wziął się z... zazdrości. Jak wyjaśnia ks. Jarosław Ogrodniczak z Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Katowickiej, małżonkowie często jeżdżą do takich miejsc, jak sanktuarium w Leśniowie, gdzie przeżywają jubileusze małżeńskie i otrzymują indywidualne błogosławieństwo. – Pomyślałem sobie, że my też to potrafimy zrobić z odpowiednią rangą, znaczeniem i oprawą – mówi ks. Ogrodniczak. Duszpasterz ma nadzieję, że z tego pomysłu skorzystają proboszczowie w archidiecezji i spróbują podobnie robić w parafiach. W niektórych już tak się dzieje. – Czymś innym jest przeżywanie jubileuszu w gronie tak wielu par. To pokazanie siły małżeństwa i promocja wierności – dodaje ks. Jarosław. Spotkanie ma być okazją do podkreślenia jedności małżonków, mimo różnych kryzysów i słabości, z którymi się borykają. Ksiądz Ogrodniczak zapowiada niespodziankę, która będzie czekała na świętujące małżeństwa. Oprócz niej po uroczystości w katedrze zagra kapela „Jetelinka” z Trójwsi. Będą też kołocz i kawa, czyli – jak zapowiadają organizatorzy – „takie małe wesele” na placu katedralnym. Gdyby komuś przyszła ochota zatańczyć, to będzie to jak najbardziej na miejscu. W przygotowanie wspólnego świętowania jubileuszy włączają się małżeństwa z Domowego Kościoła oraz narzeczeni, którzy brali udział w kursach projektu „Przed nami małżeństwo”. 

Akcja o nazwie "Co Bóg złączył" odbędzie się po raz pierwszy w naszej archidiecezji. Dlatego konieczne są zgłoszenia par małżeńskich chcących w katedrze wspólnie świętować swoje jubileusze, aby orientacyjnie znać liczbę chętnych. Zapisy już się rozpoczęły i będą trwały aż do 18 maja. Małżonkowie mogą przyjść z całym rodzinami, aby wspólnie podejść do błogosławieństwa. Można zgłaszać się telefonicznie: 783 885 502 lub przez internet za pomocą formularza na stronach: archidiecezja.katowice.plprzednamimalzenstwo.pl.