Ks. Jan Macha w internecie

ap /ASI

publikacja 15.04.2014 11:20

Archidiecezja katowicka uruchomiła specjalny serwis poświęcony kandydatowi na ołtarze.

Ks. Jan Macha w internecie Ulotka poświęcona kandydatowi na ołtarze ks. Paweł Łazarski /GN

Serwis, dostępny pod adresem: www.ksmacha.pl, jest poświęcony słudze Bożemu ks. Janowi Masze oraz jego procesowi beatyfikacyjnemu. Na stronie można na bieżąco śledzić wydarzenia związane z beatyfikacją śląskiego kapłana męczennika II wojny światowej. Znalazło się tu kalendarium procesu, wykaz osób odpowiedzialnych za jego przebieg oraz szereg dokumentów. Są również modlitwy o beatyfikację oraz o łaski za wstawiennictwem sługi Bożego.

W serwisie można zapoznać się z życiorysem śląskiego męczennika, a także znaleźć precyzyjne kalendarium życia. Są tu listy i kazania ks. Machy. W dziale multimediów znalazły się m.in. unikatowe zdjęcia dokumentujące życie kapłana.

Ksiądz Jan Macha urodził się 18 stycznia 1914 r. w Chorzowie Starym. W wieku 25 lat przyjął święcenia kapłańskie. W czasie II wojny światowej pomagał rodzinom, których bliscy przebywali w więzieniach i obozach hitlerowskich. Zdobywał pieniądze, udzielał ślubów w języku polskim, nauczał religii i głosił słowo Boże. Zaangażował się w działalność studentów i harcerzy związanych z organizacją podziemną. Formacja ta działała na kilku polach: wywiadowczym, propagandowym, sanitarnym i charytatywnym.

6 września 1941 roku został aresztowany przez Gestapo. Osadzono go w więzieniu mysłowickim. W czasie licznych przesłuchań był poddawany torturom. W listach do domu często prosił o modlitwę, z której czerpał siłę do przetrwania. Miał przy sobie brewiarz i własnoręcznie zrobiony różaniec. 17 lipca 1942 r. został skazany na śmierć. „Umieram z czystym sumieniem. Żyłem krótko, ale uważam, że cel swój osiągnąłem. Nie rozpaczajcie! Wszystko będzie dobrze! Bez jednego drzewa las lasem zostanie (...). Zatem do widzenia! Zostańcie z Bogiem! Módlcie się za Waszego Hanika” – napisał kilka godzin przed egzekucją. Wyrok wykonano 3 grudnia 1942 roku. Ciała duchownego nigdy nie zwrócono rodzinie. Symboliczny grób znajduje się na starym cmentarzu parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym.

24 listopada 2013 roku miało miejsce uroczyste rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Machy, na który zgodę wydały Konferencja Episkopatu Polski i Kongregacja ds. Świętych. Postulatorem procesu został ks. Damian Bednarski.

Posłuchaj wypowiedzi postulatora: