Promocja polskich bajek

Anna Derkowska

publikacja 14.04.2014 12:32

- Najmłodsi znają kreskówki zagraniczne, a rodzime coraz mniej - usłyszeliśmy na Festiwalu Bajek w Katowicach-Koszutce.

Promocja polskich bajek Dzieci z Społecznego Przedszkola Artystycznego Fundacji im. Krystyny Rudkowskiej przedstawiły „Dwie Dorotki” Anna Derkowska /GN

Przegląd teatralny dla przedszkolaków i uczniów podstawówek, spotkanie z Barbarą Gawryluk,  projekcja filmów animowanych, zajęcia dydaktyczne, konkurs literacki i plastyczny, warsztaty kreatywne – i to wszystko w jednym miejscu, w ciągu tygodnia. W Miejskim Domu Kultury „Koszutka” od 7 do 13 kwietnia odbył się VII Festiwal Bajek.

- Kilka lat temu stwierdziłam, że należy wśród dzieci promować polskie bajki. Najmłodsi znają kreskówki zagraniczne, a rodzime coraz mniej. Dlatego we współpracy ze Studiem Filmów Rysunkowych z Bielska-Białej postanowiliśmy przybliżyć młodej widowni polskie filmy animowane. W tym roku były to „Cywilizacja” oraz „Kuba i Śruba” - mówiła Lidia Korzeniowska-Drapacz z MDK „Koszutka”, pomysłodawczyni festiwalu.

- Na początku impreza trwała trzy dni. Z biegiem lat formuła nam się rozrosła i obecnie całość trwa tydzień. Dziś nie tylko wyświetlamy kreskówki, ale również organizujemy spotkania ze znanymi twórcami. W piątek dzieci mogły spotkać się z Barbarą Gawryluk, która jest autorką „Alfabetu” w Radiu Kraków, czyli programu o literaturze dla dzieci oraz laureatką nagrody IBBY za upowszechnianie czytelnictwa. Poza tym po raz pierwszy mamy zajęcia dydaktyczne w Interaktywnym Pokoju Bajek oraz warsztaty kreatywne dla rodziców z dziećmi „Twórczy zakątek” - wyjaśniała Barbara Mazgaj, współorganizatorka.

Ponieważ spora część zajęć odbywała się w godzinach dopołudniowych, dzieci przychodziły do MDK z nauczycielkami. Były jednak spotkania przeznaczone dla całych rodzin.

- O zajęciach dydaktycznych w Interaktywnym Pokoju Bajek dowiedziałam się ze szkoły. Przyszłam tu ze swoją córką Martą - mówi Barbara Gajda-Konieczka. Jej 6-letnia córka dodaje: - Tu jest bardzo fajnie. Jest 6 stanowisk, przy których trzeba wykonać różne zadania. Przy tym z Koziołkiem Matołkiem trzeba ułożyć postacie i dopasować do nich narzędzia przydatne w ich zawodach. Przy Reksiu rozpoznaje się symbole i kładzie figurki zwierząt na odpowiednim miejscu planszy.

Od 4 lat w ramach festiwalu odbywa się Przegląd Dziecięcych Form Teatralnych „Z bajką w tle”. - Dzieci nie muszą prezentować podczas niego polskich bajek. W tym roku zobaczyliśmy kilkanaście przedstawień. We wtorek i w środę prezentowało się 12 przedszkoli. W czwartek ocenialiśmy 10 szkół podstawowych - mówi Danuta Wyszogrodzka-Dindorf , aktorka Teatru „Ateneum”.

- To było naprawdę trudne zadanie, by ocenić te przestawienia. Niektóre były na profesjonalnym poziomie, innym zespołom sporo brakowało do perfekcji. I nie wynika to z niczyjej złej woli. Jak jednak nauczycielki bez przygotowania teatralnego mają robić dobre przedstawienia? Dlatego my podczas tego przeglądu nie tylko oglądamy dzieci. Po każdym spektaklu spotykamy się z osobą prowadzącą daną grupę i dyskutujemy. Wyjaśniamy, co należy poprawić, aby przedstawienia były coraz lepsze. I ta metoda działa. Widzimy, że z roku na rok poziom jest coraz wyższy. A panie chętnie spotykają się z nami, by wysłuchać naszych sugestii - opowiada Mieczysław Niedźwiecki, aktor i reżyser, twórca Teatru Młodego Widza w Katowicach.

Ostatecznie jury przyznało następujące nagrody:

W kategorii przedszkolnej

- wyróżnienie I stopnia:

„Zamkowy teatrzyk” z Artystycznego Przedszkola Niepublicznego „Sezamkowo” w Katowicach za „Jak Wróbelek Elemelek uszył sobie  kamizelkę”

- wyróżnienie II stopnia:

„Wesołe Smyki” z katowickiego Społecznego Przedszkola Artystycznego za „Dwie  Dorotki”

„Jemiołuszki z Leszczynowej Górki” z Miejskiego Przedszkola nr 82 w Katowicach za „Bajeczka żartem pisana”

„Teatrzyk kurtynka” z Prywatnego Przedszkola „Domowe Przedszkole” za „Śpiącą  Królewnę”

W kategorii szkolnej:

- wyróżnienie I stopnia:

Teatrzyk klasowy „Jedynaczka” z katowickiej Szkoły Podstawowej nr 1 za „Co z pieca spadło”

- wyróżnienie II stopnia:

Teatrzyk IIgiejα ze Społecznej Szkoły Podstawowej „Omega” za „Króla czasu”.