Samorządowcy u Matki Bożej w Piekarach

Joanna Juroszek

publikacja 12.04.2014 16:57

Przedstawiciele władz z Chorzowa, Świętochłowic, Siemianowic Śląskich, Rudy Śląskiej-Gierałtowic, Piekar Śląskich i Radzionkowa spotkali się w sobotę na wielkopostnym dniu skupienia w bazylice Matki Boskiej Piekarskiej.

Samorządowcy u Matki Bożej w Piekarach Samorządowcy w Piekarach Śląskich Joanna Juroszek /GN

Samorządowcy wysłuchali konferencji na temat wartości i roli rodziny, uczestniczyli w adoracji Najświętszego Sakramentu oraz Mszy św. Spotkanie zwieńczył wspólny posiłek w domu pielgrzyma. W tym samym dniu samorządowcy z innych obszarów naszej archidiecezji spotkali się w Tychach, Rybniku oraz Kokoszycach. Ich modlitwom przewodniczyli: ks. Mirosław Piesiur, ks. Krzysztof Bąk oraz ks. Mariusz Pacwa. Dzień skupienia w Piekarach moderował ks. Grzegorz Hawel z Wydziału Gospodarczego Kurii Archidiecezji Katowickiej.

Tematem przewodnim spotkania było hasło Roku Rodziny: „Rodzina miłością wielka”. Podczas konferencji przedstawiciele władz poszczególnych miast na nowo usłyszeli o wartości każdego życia, roli matki i ojca w wychowywaniu dzieci oraz zadaniach, jakie przed nimi stoją.

Zwracając się do samorządowców, ks. Hawel pytał, czy troszcząc się o innych, znajdują czas dla swoich najbliższych. Jednocześnie prosił, by byli świadkami Chrystusa nie tylko w swoim własnym domu, ale także w życiu publicznym. – Temu, kto próbuje usunąć Chrystusa z życia publicznego i chce budować Europę bez Chrystusa, trzeba powiedzieć, zgodnie z prawdą i dla dobra Europy, że jest to budowanie na piasku, a nawet gorzej, że podcina korzenie, z których wyrasta nasza cywilizacja – mówił.

Kapłan przypomniał, że dziecko jest darem, nie własnością rodziców.  Zwrócił także szczególną uwagę na znaczenie chrześcijańskiego wychowania najmłodszych. – Dziś wielu uważa, że w tak delikatnej kwestii, jaką jest wiara, dziecku należy pozostawić wolność: jak dorośnie, samo wybierze. To nie jest prawda. Dziecko niczego nie wybierze, jeśli wpierw tego nie pozna – przekonywał. Ks. Grzegorz przypomniał także, jaką wartość w budowaniu miłości małżeńskiej i społecznej mają Eucharystia, Słowo Boże oraz życie we wspólnotach Kościoła.

Po konferencji wywiązała się żywa dyskusja na temat kondycji dzisiejszych rodzin, problemów związanych z bezrobociem, emigracją, zaniku przywiązania do tradycji oraz trudności w codziennej pracy na rzecz najuboższych. Samorządowcy, zauważając poszczególne problemy, podkreśli także, że często wynikają one z braku troski państwa o rodziny. W przyjaznej atmosferze przedstawili również swoje oczekiwania wobec kapłanów, prosząc ich o poruszanie tematyki społecznej podczas niedzielnych homilii. By prosto, tak jak papież Franciszek, uczyli budowania zgody w rodzinie oraz sąsiedztwie.

W czasie homilii ks. Hawel zapraszał samorządowców do troski o jedność. Wyjaśniał, że także od nich ludzie oczekują dobrego słowa i wsparcia. Przypomniał, by swoją pracę traktowali jako służbę drugiemu człowiekowi i dbali o to, by posługiwać się językiem miłości, nie nienawiści.

Do samorządowców naszej archidiecezji dwa listy skierował także abp Wiktor Skworc. Dziękując za ich pracę, prosił o większe zaangażowanie na rzecz rodzin, zwłaszcza wielodzietnych, niepełnych, bezrobotnych, niepełnosprawnych i społeczne wykluczonych. Przypomniał o wartości Metropolitalnego Święta Rodziny oraz zachęcił do wprowadzenia Karty Dużej Rodziny. Wspomniał także o kierunku nauki o rodzinie, działającym na Wydziale Teologicznym UŚ. Jego absolwenci służyć mogą „rodzinom przeżywającym kryzys oraz młodym dopiero przygotowującym się do małżeństwa”.

W drugim liście metropolita katowicki zachęcił samorządowców do aktywnego włączenia się w przygotowanie Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Nasza archidiecezja zaoferowała organizatorom możliwość przyjęcia 20 tys. młodych pielgrzymów. Powstało już Archidiecezjalne Centrum ŚDM, a przygotowania do 2016 r. koordynowane są w 6 rejonach: katowickim, chorzowskim, żorskim, tyskim, rybnickim oraz wodzisławskim.