Patron zobowiązuje

Aleksandra Pietryga

publikacja 10.04.2014 20:17

Zakończyła się IV Archidiecezjalna Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Uczniowie przygotowali listy z podziękowaniami dla papieża Polaka.

Patron zobowiązuje IV pielgrzymka szkół im. Jana Pawła II archidiecezji katowickiej Aleksandra Pietryga /GN

– Niech szkoły Jana Pawła II uczą ludzkiej wrażliwości na krzywdę, tej wrażliwości, na którą zawsze jest i będzie zapotrzebowanie – apelował metropolita katowicki do dzieci i młodzieży, zebranych w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach, w sanktuarium Matki Bożej z Lourdes.

Uczniowie w szkołach przygotowali listy z podziękowaniami dla papieża Polaka. W uroczystej procesji z darami przynieśli je do ołtarza. Arcybiskup przypomniał życiorys Jana Pawła II w kontekście jego dobroci, mądrości i świętości. – Jan Paweł II, a przedtem Karol Wojtyła, szedł drogą zachwytu nad światem i drugim człowiekiem – mówił.

Nie jest łatwo iść drogą

Metropolita zwrócił uwagę, że droga, która ukształtowała Jana Pawła II na człowieka szlachetnego i świętego, przed którym z szacunkiem chylili czoła nie tylko katolicy i chrześcijanie, jest dostępna dla każdego, choć nie jest prosta. – Nie jest łatwo iść drogą, jaką szedł przez życie nasz umiłowany papież Jan Paweł II – mówił w homilii metropolita katowicki. – A przecież wasz wybór to w praktyce nic innego, jak chodzenie jego śladami. Za takim patronem trzeba iść.

Arcybiskup podkreślił, że aby zebrać plon, należy najpierw zainwestować, a więc coś poświęcić. Swoje siły, czas, siebie. – Im więcej będziemy inwestować, także w szkole, tym większy plon potem zbierzemy – zapewniał. Na koniec życzył młodym ludziom jeszcze większej fascynacji osobą Jana Pawła II i bycia ludźmi o pięknym człowieczeństwie, na miarę świętego patrona.

Zapłonie w szkołach

Po Mszy św. delegacje uczniów i nauczycieli ze szkół podchodziły do stopni ołtarza, by odebrać świecę – symbol pamięci o Janie Pawle II i jedności rodziny szkół noszących jego imię. W dniach poprzedzających kanonizację papieża i tych, które nastąpią później, te świece będą w szkołach płonąć.

Każda ze śląskich szkół im. Jana Pawła II do kanonizacji swojego patrona przygotowuje się w inny sposób. Szkoła nr 17 w Chorzowie zachęca uczniów do udziału w trzytygodniowym projekcie pod nazwą „Jestem dobry”. Dzieci uczą się uprzejmości, empatii oraz sposobów, jak być dobrym kolegą, uczniem i dzieckiem.

Uczniowie gimnazjum nr 9 z Rudy Śląskiej jadą na wyprawę polskimi śladami Jana Pawła II. Szkoła może pochwalić się też niemałym sukcesem. Młodzi wzięli udział w ogólnopolskim konkursie recytatorskim poezji Karola Wojtyły w Toruniu. Piotrek Rajnisz zajął pierwsze miejsce, bijąc na głowę prawie 2000 deklamatorów z całej Polski. Wywołał furorę interpretacją trudnych fragmentów dramatu Karola Wojtyły „Brat naszego Boga”.

W gimnazjum nr 5 w Żorach nauczyciele wraz z uczniami z okazji kanonizacji przygotowują montaż słowno-muzyczny przypominający życie Jana Pawła II. Młodzież ze szkoły, której patronuje przyszły święty, jest również zaangażowana w czuwanie modlitewne przed kanonizacją w parafii.

Mnie pociąga teatr

– Najważniejsze, by zmotywować dzieci do naśladowania wielkiego patrona szkoły, szukania podobieństw, pragnienia bycia świętym – mówi Łukasz Widera, katecheta z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Rybniku. – Imię szkoły zobowiązuje.

A co o naśladowaniu patrona swojej szkoły myślą uczniowie? – Jan Paweł II był wspaniałym człowiekiem i jest wielkim świętym – uważa Joasia Rak ze szkoły podstawowej w Czerwionce-Leszczynach. – Warto szukać tego, w czym moglibyśmy naśladować papieża – dodaje Ania Skorupa, gimnazjalistka z Czerwionki-Leszczyny. – Mnie pociąga teatr, tak jak Karola Wojtyłę. Chcę też głęboko wierzyć w Boga jak on.

Szkoły im. Jana Pawła II swoją działalność dydaktyczno-wychowawczą opierają na ideach promowanych przez papieża. W Polsce takich szkół działa więcej niż tysiąc, w archidiecezji katowickiej – prawie 30.