Chodźmy do Józefa

mr

publikacja 19.03.2014 10:00

- Zaczęliśmy od projektu niewielkiej broszury, a dzięki mieszkańcom Paniów to dzieło rozrosło się do ponad 300 stron - mówił Mariusz Dmetrecki, skarbnik Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego, współautor książki.

Chodźmy do Józefa Abp Damian Zimoń w rozmowie z autorami książki Józefem Żurem i Mariuszem Dmetreckim (z prawej) Mirosław Rzepka /GN

W przeddzień wspomnienia św. Józefa, 18 marca, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mikołowie zaprezentowano książkę „Paniowy w 100-lecie Urodzin Biskupa Józefa Kurpasa” autorstwa Mariusza Dmetreckiego i Józefa Żura. Pozycja ma upamiętnić uroczystości z okazji 100. rocznicy urodzin wywodzącego się z Paniów bp. Kurpasa, a także przybliżyć jego życie i ukazać w zarysie historię miejscowości, która obecnie jest dzielnicą Mikołowa.

Goście przybyli na prezentację wypełnili aulę mikołowskiej biblioteki po brzegi. Był wśród nich abp senior Damian Zimoń. – Bp Józef radził mi, jako młodemu wikaremu, później wizytował parafię Mariacką w Katowicach, gdy byłem jej proboszczem, a potem, w 1985 roku, ja zostałem biskupem katowickim. Na spotkaniach w kurii bp Józef rzadko zabierał głos, ale gdy się odezwał, mówił krótko i treściwie, tak, że wszyscy pamiętali jego słowa. Gdy zaś pojawiały się jakieś trudne sprawy, a bp. Józefa nie było w pobliżu, zawsze któryś z księży mówił: „Chodźmy do Józefa” – wspominał abp Zimoń. Bp Kurpas był biskupem pomocniczym diecezji katowickiej od 1962 do 1991 roku.

Autorzy zgodnie podkreślali pomoc, jaką otrzymali od mieszkańców Paniów. – Mają w domach prawdziwe skarby – zdjęcia, dokumenty – mówił J. Żur. – Najcenniejsze jednak okazały się ich wspomnienia, którymi chętnie się z nami podzielili.

Książka, zawierająca reprodukcje zdjęć i dokumentów, opisy wydarzeń, relacje świadków, pozwala spojrzeć na dzieje Górnego Śląska przez pryzmat życia lokalnej wspólnoty.