Sprzedawanie pomysłów na życie

Anna Derkowska

publikacja 06.03.2014 11:48

Czy można w jednym miejscu bezpłatnie dokonać analizy tkanki tłuszczowej, zrobić sobie profesjonalny makijaż, pedicure, nową fryzurę, zrelaksować się pod maseczką, a nawet pograć w gry symulacyjne lub przeżyć jazdę kolejką górską na Oculus Rift?

Sprzedawanie pomysłów na życie Kolorowe atrakcje przyciągały młodzież do stanowisk poszczególnych placówek Anna Derkowska /GN

Odpowiedź brzmi: tak. Wystarczy przyjść do katowickiego Spodka na XVI Ogólnopolskie Targi "Edukacja 2014". - Swoją ofertę prezentuję w tym roku ok. 70 wystawców. Są tu nie tylko uczelnie wyższe, ale również szkoły językowe, policealne i zawodowe oraz instytucje wspierające edukację. Mamy też trzy szkoły z Anglii: University of Bedforshire, University of Bolton oraz Kaplan Holborn College and Kaplan Financial - mówi Alicja Syguła, dyrektor Biura Organizacyjnego Targów.

Na większości stanowisk, oprócz ulotek, folderów i długopisów, znajdowały się dodatkowe atrakcje. - Pokazujemy, jak można ratować ludzkie życie. Mamy fantom z wbudowanym wskaźnikiem pokazującym, czy prawidłowo wykonujemy pierwszą pomoc - mówiła Izabela Wilk, nauczyciel akademicki z Wyższej Szkoły Medycznej w Sosnowcu. - Na Targach jesteśmy już po raz trzeci. Cieszymy się z tego, że - pomimo niżu demograficznego - mamy coraz więcej studentów.

Oprócz możliwości zapoznania się z ofertą szkół chętni mogą również wziąć udział w II Salonie Edukacji oraz w VI Salonie Funduszy Europejskich. - Uważamy, ze młodzież jest coraz lepiej wykształcona. Jedyne, czego im brakuje, to praktyki. Stąd pomysł na imprezy towarzyszące. W salonie edukacji młodzi ludzie dowiedzą się m.in., jak napisać poprawnie CV, jak dobrze zaprezentować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Będą też mieli okazję spotkać się z doradcą zawodowym oraz dowiedzieć się czegoś o samorozwoju. Zaprezentujemy również, jak wejść na rynek pracy i spróbujemy przekonać do stażu i wolontariatu. Natomiast w salonie funduszy europejskich młodzi ludzie dowiedzą się o możliwościach studiowania za granicą, o korzystaniu z unijnych pieniędzy, o międzynarodowych inicjatywach i wymianach. Zajęcia w salonach prowadzą wykładowcy z Europe Direct Katowice, Ośrodka Debaty Międzynarodowej Katowice oraz Uniwersytetu Śląskiego - wyjaśniała A. Syguła.

Młodzi ludzie przybyli tłumnie do Spodka. Część przyszła sama, niektórzy jednak pojawili się na targach z nauczycielami. Jedną z grup przyprowadziła anglistka z VII LO w Gliwicach Joanna Grajecka. - Przyjechałam z trzydziestką uczniów. Najbardziej ciekawiły nas warsztaty z funduszy europejskich. Myślę, że wiele dały młodzieży - mówiła J. Grajecka.

- Szkoda, że przed wykładami mieliśmy tylko pół godziny. To wystarczyło jedynie na rozejrzenie się po stoiskach. Nie mogliśmy jednak skorzystać z żadnych dodatkowych atrakcji. Nazbieraliśmy dużo ofert i ulotek. Niektórzy mają po trzy ciężkie reklamówki. Sama mam jeszcze rok do matury, ale przyjechałam tu, aby się zapoznać z ofertami. Ostatnia klasa mija bowiem bardzo szybko. Prawdopodobnie zdecyduję się na psychologię na UŚ - opowiadała Weronika Bakanowicz, uczennica II klasy.

XVI Ogólnopolskie Targi "Edukacja 2014" zorganizowała Fundacja na rzecz Wspierania Edukacji i Rozwoju wśród Młodzieży "Viribus Unitis".