Ćwierćwiecze megafundacji

xpł

publikacja 27.02.2014 21:41

Megakoncerty ewangelizacyjne na Śląsku, streetworkerzy w Warszawie czy wreszcie telewizja internetowa z Siemianowic Śl. To tylko niektóre sfery aktywności Fundacji "Światło-Życie", która działa już od 25 lat.

Ćwierćwiecze megafundacji W świętowaniu wziął udział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc ks. Paweł Łazarski /GN

Katowicki kinoteatr "Rialto" stał się miejscem świętowania ćwierćwiecza działalności Fundacji "Światło-Życie". Uroczystość odbyła się dokładnie w 27. rocznicę śmierci sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie (RŚŻ). Ks. Adam Wodarczyk, moderator generalny RŚŻ podkreślił, że wybór tego dnia na świąteczne obchody nie był przypadkowy.

- Chwila jest niewątpliwie historyczna - powiedział uczestniczący w świętowaniu abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki zauważył, że istnienie Fundacji jest także realizacją marzeń. ­- Wszyscy byśmy chcieli, aby w roku 2016, gdy papież Franciszek będzie na ŚDM w Krakowie, sługa Boży Franciszek Blachnicki został przedstawiony jako błogosławiony - podzielił się swoim marzeniem abp Skworc. Metropolita powiedział, że podczas niedawnej wizyty ad limina apostolorum w Watykanie padło potwierdzenie jako słusznej drogi ewangelizacji w Chinach prowadzonej przez RŚŻ. Podziękował też wszystkim, którzy działają  w Fundacji i ją wspierają. W spotkaniu wzięli też udział m.in. abp senior Damian Zimoń, poprzedni moderatorzy RŚŻ, czyli ks. Henryk Bolczyk i ks. Roman Litwińczuk oraz ks. Marek Gancarczyk, redaktor naczelny "Gościa Niedzielnego".

Uczestnicy świętowania w kinoteatrze "Rialto" zobaczyli film "Świadectwo", który podsumowywał ćwierćwiecze Fundacji i pokazywał jej dzieła. Jednym z nich jest utrzymywanie domów rekolekcyjnych i pozyskiwanie środków unijnych na ich remonty. W Warszawie działają streetworkerzy wśród dzieci z rodzin dysfunkcyjnych w dzielnicy Praga-Południe, zaś w Białołęce funkcjonuje świetlica środowiskowa "Akwarium". W niektórych miejscach Fundacja angażuje się w pomoc charytatywną przez rozdawanie żywności potrzebującym. Inne dzieła Fundacji to nadające z Siemianowic Śl. internetowe radio OPOKA.fm i familijna telewizja internetowa OPOKA.tv, które od 4 lat funkcjonują w sieci. Również od czterech lat odbywają się koncerty ewangelizacyjne "Bądź jak Jezus", które najpierw w Chorzowie, a ostatnio w Mysłowicach zgromadziły tysiące osób. Fundacja w praktyce realizuje teologię wyzwolenia człowieka w wydaniu sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Stąd pomysł na stworzenie "Ośrodka profilaktyczno-szkoleniowego", który działa już od wielu lat w Katowicach. Oprócz pomocy dla ludzi zniewolonych nałogami i ich rodzin odbywają się w nim również kursy dla wodzirejów imprez bezalkoholowych.

Po kończącej tę część świętowania agapie jego uczestnicy udali się do krypty archikatedry Chrystusa Króla, aby tam podczas Mszy św. modlić się o beatyfikację sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Fundusz założycielski Fundacji "Światło-Życie" powstał z nagrody przyznanej przez Fundację Jana Pawła II Ruchowi Światło-Życie "za bezprecedensową w Europie Środkowej pracę nad formacją religijną i moralną polskiej młodzieży zmierzającą do ukształtowania w niej pełnej odpowiedzialności za życie Kościoła i własnego Narodu".

Obecnie Fundacja zajmuje się działalnością wychowawczą wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, przeciwdziała patologiom, pomaga ludziom stawać się wolnymi od wszelkich uzależnień, upowszechnia pozytywne wzorce osobowe, pomaga ludziom wymagającym szczególnej troski, przekazuje żywność potrzebującym. Od 2006 r. funkcjonuje jako organizacja pożytku publicznego. Stanowi narzędzie służące realizacji różnych dzieł podejmowanych przez Ruch Światło-Życie.