Pięć godzin bezpłatnych porad i badań

xpł

publikacja 09.02.2014 14:37

Blisko 200 osób skorzystało z białej niedzieli w parafii Mariackiej w Katowicach.

Pięć godzin bezpłatnych porad i badań Kolejki do badań i lekarzy tworzyły się najczęściej zaraz po zakończeniu Mszy św. w kościele Mariackim ks. Paweł Łazarski /GN

Po raz trzynasty odbyła się tam akcja, którą zorganizowało Duszpasterstwo Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej. Na dwa dni przed przypadającym 11 lutego XXII Światowym Dniem Chorego lekarze i pielęgniarki poświęcili swój czas ludziom potrzebującym ich fachowej pomocy. Pacjenci przez pięć godzin bezpłatnie korzystali z badania EKG i komputerowego badania wzroku, mierzyli ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i cukru. Lekarskich porad udzielali m.in.: pediatra, laryngolog-foniatra, internista, diabetolog, specjalista opieki paliatywnej, kardiolog. Skorzystali z nich ludzie w różnym wieku – nawet dzieci. Najwięcej osób przychodziło zaraz po Mszach św.. Wtedy tworzyły się kolejki – najdłuższa do kardiologa.

To wolontaryjne działanie podjęli czynni i emerytowani pracownicy służby zdrowia pochodzący z okolic Chorzowa, Świętochłowic, Siemianowic Śl. i Katowic. Łączy ich wspólne zaangażowanie w Duszpasterstwo Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej. Grupa raz w miesiącu ma swoje spotkania właśnie na terenie parafii Mariackiej, więc biała niedziela była także sposobem podziękowania za udostępnienie pomieszczeń. Przede wszystkim chcieli jednak pokazać, że liczy się człowiek. Zwłaszcza że rzeczywistość w polskiej służbie zdrowia jest zgoła inna.

Pacjent traktowany jest nieraz jako wyznacznik finansowego przychodu w ramach zawartych przez poszczególne placówki medyczne kontraktów na świadczenie usług. Stąd limity u specjalistów, zapisy i wieczne kolejki. Mało w tym podejściu do pacjenta spojrzenia na jego konkretne potrzeby związane z aktualną sytuacją życiową. – To lekarz, a nie urzędnik powinien decydować o sposobie leczenia pacjenta – mówił nam rok temu ks. Krzysztof Tabath, archidiecezjalny duszpasterz służby zdrowia. Dziś zaznacza, że nic w tym temacie się nie zmieniło.

Duszpasterz służby zdrowia podkreśla również , że biała niedziela ma przypomnieć o zbliżającym się Dniu Chorego. – Chodzi o wyeksponowanie prawdy o Światowym Dniu Chorego i o tym, że chorzy są wśród nas – mówi ks. Tabath, zaznaczając, że chorzy mają również potrzeby duchowe. Przypominał też, jak ważne są parafialne obchody tego święta połączone ze Mszą św. oraz udzielaniem sakramentu namaszczenia chorych i błogosławieństwa lurdzkiego.

– Na terenie naszych parafii jest część ludzi chorych, którzy pozostają w domach i do kościoła nie dotrą – podkreśla ks. Krzysztof. Często nie ma kto o nich zadbać czy choćby wezwać księdza z sakramentami. – Tu jest największy problem. Dlatego warto z okazji Światowego Dnia Chorego poprosić ludzi o zorientowanie się, czy chorzy w ich rodzinach mają właściwą opiekę nie tylko medyczną, ale i duchową. Dotyczy to zwłaszcza tych najstarszych osób, które całymi latami nie wychodzą już z domu – dodaje ks. Tabath.