On słucha i pociesza

xpł

|

Gość Katowicki 05/2014

publikacja 30.01.2014 00:00

W bazylice w Panewnikach Apostolstwo Chorych spotkało się na wspólnej modlitwie. Mszą św., której przewodniczył abp Wiktor Skworc, rozpoczęły się obchody XXII Światowego Dnia Chorego w archidiecezji katowickiej.

Eucharystię w Panewnikach transmitowała TVP Polonia Eucharystię w Panewnikach transmitowała TVP Polonia
ks. Paweł Łazarski /GN

Podczas homilii metropolita zaznaczył, że Jezus Chrystus, który przyszedł na świat w Betlejem, swoją bezdomnością, bezbronnością i cierpieniem wszedł w świat ludzkiego życia. – Pan uzdrawia, wyzwala, uwalnia. Pochyla się nad cierpiącymi i słabymi. Ostatecznie zwycięża śmierć zmartwychwstaniem i mówi – każdemu z nas – idziesz ku życiu... nawet jeśli je tracisz – powiedział abp Skworc.

Zwrócił uwagę na wartość modlitwy chorych i cierpiących. – Kiedy cierpiący człowiek modli się, kiedy wznosi swój głos do Pana, nieraz wydaje mu się, że nikt już go nie słucha; jednak On słucha, On pociesza – przypomniał abp Skworc. Podkreślił, że zbliżający się Światowy Dzień Chorego to święto chorego, ale nie choroby. Wezwał do wdzięczności wobec osób chorych, niepełnosprawnych i doświadczających ograniczeń wskutek podeszłego wieku za ich wiarę i za to, że poprzez swoją modlitwę i ofiarowanie cierpień Bogu ubogacają Kościół i umacniają jego misję. Poprosił chorych, aby przez swoje cierpienie i modlitwę podjęli troskę o nowe powołania do służby Bożej.