Ad limina apostolorum

ap /ASI

publikacja 27.01.2014 11:40

Polscy biskupi udadzą się na początku lutego z wizytą ad limina apostolorum, czyli do progów apostolskich. Celem pobytu jest spotkanie z ojcem świętym, modlitwa za Kościół w ojczyźnie, odwiedzenie urzędów Kurii Rzymskiej i złożenie sprawozdania z funkcjonowania poszczególnych diecezji. Publikujemy słowo abp. Wiktora Skworca, metropolity katowickiego, przed wyjazdem do Rzymu.

Ad limina apostolorum Tegoroczna wizyta polskich biskupów ad limina apostolorum odbędzie się po ponad ośmiu latach. Poprzednia miała miejsce pod koniec 2005 roku HENRYK PRZONDZIONO /GN

Bracia i Siostry, drodzy Diecezjanie.

Ilekroć odmawiamy Credo, uroczyście wyznajemy: „wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół”. Zjednoczeni wiarą w Boga, nieustanie budujemy jedność między sobą, stając się Kościołem: rodziną wierzących, której głową jest sam Chrystus (por. Kol 1,18; Ef 1,10). Z Jego woli widzialnym znakiem i fundamentem tej jedności jest każdorazowy następca świętego Piotra – dziś papież Franciszek. Pomaga nam on, podobnie jak jego poprzednicy, budować życie na skale. „Co to znaczy budować na skale?” – pytał ludzi młodych Benedykt XVI. „Budować na skale – mówił – to między innymi budować na Piotrze i z Piotrem. Bądźcie dumni z miłości do Piotra i do Kościoła, który został mu powierzony!” (Benedykt XVI, Słowo do młodych, Kraków 2006).

Do takiego „budowania na skale” powołani są przede wszystkim biskupi jako następcy apostołów i członkowie Biskupiego Kolegium, któremu przewodzi Ojciec Święty. Pasterze poszczególnych Kościołów lokalnych zobowiązani są prawem Kościoła, by pielgrzymować do grobu apostoła Piotra i pogłębiać więź z jego następcą. W dniach 18 lutego 2014 roku Stolica Apostolska wyznaczyła termin takiej wizyty w Watykanie biskupom tworzącym Episkopat Polski. Informując Was o tym, serdecznie proszę o modlitwę, aby ten służbowy pobyt w sercu Kościoła – zwany tradycyjnie wizytą ad limina apostolorum, czyli do progów apostolskich – był owocny i służył budowaniu kościelnej jedności, wspólnoty i braterstwa.

Podczas wizyty realizowany jest uświęcony tradycją porządek, który łączy dwa wymiary: modlitwy i spotkań. Pierwszy z nich przewiduje nawiedzenie rzymskich bazylik większych, w których będziemy celebrowali Msze święte, modląc się za Kościół w całej Ojczyźnie oraz za nasze Kościoły lokalne. Drugi wymiar obejmuje spotkania z Papieżem i rozmowy w poszczególnych urzędach Kurii Rzymskiej.

Podczas spotkania z papieżem Franciszkiem przekażę mu – od wspólnoty Kościoła Archidiecezji Katowickiej – dar modlitwy oraz słowa jedności. Wyrażę też wdzięczność za wszystkie gesty życzliwości i apostolskie błogosławieństwo, jakiego ostatnio udzielił dzieciom i młodzieży uczestniczącym w roratach. Podziękuję również Ojcu Świętemu za słowa skierowane do pielgrzymujących na Piekarskie Wzgórze do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej oraz do wiernych, którzy zebrali się w katowickim „Spodku”, aby uczestniczyć w widowisku o św. Franciszku z Asyżu. Mimo krótkiego jeszcze pontyfikatu jesteśmy też wdzięczni Papieżowi za wszystkie słowa i gesty, które wzbogacają prace II Synodu Kościoła Katowickiego.

Drodzy Diecezjanie! Zapewniam Was o modlitwie podczas wizyty u progów apostolskich: by nie ustała Wasza wiara, by umacniała się ona i wzrastała. Będę pamiętał o chorych i tych, którzy się źle mają, o rodzinach i osobach życia konsekrowanego, o prezbiterach i diakonach, aby trwali w wierności powołaniu, wiarygodnie świadcząc słowem i życiem: „wierzę w Syna Bożego”!

W dniach wizyty ad limina pozostańmy w modlitewnej łączności, by pogłębiała się nasza wzajemna miłość, by budował się Kościół – nasza wspólna rodzina: na Chrystusie i z Chrystusem, na Piotrze i z Piotrem. Niech „jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół” będzie „miłością wielki”, jak i wszystkie rodziny żyjące w naszej śląskiej Ojcowiźnie.

Z serca Wam błogosławię: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

† Wiktor Skworc ARCYBISKUP METROPOLITA KATOWICKI