Wystawa o prymasie Hlondzie, Tychy, do 26 stycznia

jj

publikacja 17.01.2014 15:25

Tychy. Otwarcie wystawy „August Hlond – prymas czasu narodowych wyborów" odbędzie się 19 stycznia przy ul. Paprocańskiej 160 (plac przed kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa) po Mszy Św. o godz. 12.30. Wernisaż poprzedzi wykład dr. Andrzeja Drogonia, dyrektora katowickiego oddziału IPN.

Organizatorem wydarzenia jest oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz proboszcz parafii pw. NSPJ w Paprocanach. W ostatnim dniu prezentacji ekspozycji,w niedzielę 26 stycznia kazanie poświęcone dziełu Augusta Hlonda oraz misji Chrystusowców wygłosi ks. prof. dr hab. Bernard Kołodziej SChr z Zakładu Historii Kościoła Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Termin otwarcia wystawy nie jest przypadkowy, ponieważ 19 stycznia obchodzony jest Dzień Emigranta, a kard. August Hlond był założycielem zakonu, który podjął dzieło opieki nad Polonią rozsianą po całym świecie, jako podstawową regułę swojego działania. Dzieło to jest nadal kontynuowane przez Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej w prawie dwudziestu krajach. Miejsce ekspozycji również nie jest przypadkowe, ponieważ z parafią paprocańską związany był jeden z pierwszych Chrystusowców Paweł Kontny, kandydat na ołtarze, zamordowany przez sowieckiego żołnierza 1 lutego 1945 r. w trakcie ratowania gwałconej kobiety.