Nagroda dla dziekana-organizatora

msp /ASI

publikacja 10.10.2013 14:58

Już w najbliższą niedzielę, 13 października, podczas Międzyuczelnianej Inauguracji Roku Akademickiego abp Wiktor Skworc wręczy nagrodę "Lux ex Silesia" ks. prof. Wincentemu Myszorowi.

Nagroda dla dziekana-organizatora Ks. prof. Wincenty Myszor jest specjalistą w zakresie tłumaczeń z języka koptyjskiego Henryk Przondziono /GN

Uroczystej Mszy św. o 18.00 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach przewodniczyć będzie abp Wiktor Skworc. Po uroczystości, o 19.45, rozpocznie się koncert w wykonaniu muzyków Filharmonii Śląskiej zorganizowany dla uczczenia pamięci bł. Jana Pawła II z okazji Dnia Papieskiego. 

Tegorocznym laureatem nagrody „Lux ex Silesia” jest ks. prof. Wincenty Myszor, dziekan-organizator Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Kapituła nagrody zwróciła uwagę na dorobek naukowy kapłana. – Trzeba podkreślić jego ogromne zasługi naukowe, dydaktyczne, niezwykle wysoką pozycję w świecie naukowym, najwyższe kompetencje badawcze – uzasadniał nominację ks. dr Marek Spyra, przewodniczący Kapituły „Lux ex Silesia”.

Sam laureat w rozmowie z GN przyznał, że nominacja ucieszyła go. – Byłem dwie kadencje w kapitule nagrody i mniej więcej od kuchni wiem, jak powstają takie kandydatury. Merytoryczny powód mojej radość wynika również z tego, że dzięki „Lux ex Silesia” znów się przedostanie do mediów kościelnych i akademickich wiadomość, że w Katowicach jest wydział teologiczny, że istnieje jeszcze i działa – mówił ks. prof. Wincenty Myszor.

Jak zdradził ks. Damian Copek, duszpasterz akademicki, swoje uczestnictwo w uroczystościach zapowiedziała grupa kolegów i koleżanek z lat szkolnych tegorocznego laureata nagrody.

Wypowiedź - abp Wiktor Skworc ASI

Wypowiedź - abp senior Damian Zimoń ASI

Zaproszenie - ks. Damian Copek, duszpasterz akademicki ASI

Ks. prof. Wincenty Myszor urodził się 22 maja 1941 r. w Chełmie Śląskim. Po ukończeniu liceum mysłowickiego im. Tadeusza Kościuszki, w 1959 r. rozpoczął studia teologiczne w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. Herberta Bednorza 6 czerwca 1965 r. w katedrze katowickiej. W latach 1965-67 był wikariuszem w parafii św. Jana i Pawła w Katowicach-Dębie.

Studiował na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 1998 r. abp Damian Zimoń zlecił mu przygotowanie i organizację wydziału teologicznego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W roku akademickim 2000/2001 był dziekanem-organizatorem, a w latach 2001-2008 dziekanem Wydziału Teologicznego UŚ. W 2002 r. został zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego na Uniwersytecie Śląskim.

Jego zainteresowania naukowe ogniskują się głównie wokół historii chrześcijaństwa w II i III wieku. Jest znawcą języka koptyjskiego. Opracował pierwszy polski podręcznik do nauki tego języka: „Język koptyjski – kurs podstawowy dialektu saidzkiego”.

Za swoją pracę naukową został odznaczony m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotym Krzyżem zasługi. Od 2005 roku nosi godność Kapelana Jego Świątobliwości.

„Lux ex Silesia” to doroczna nagroda ufundowana w 1994 r. przez metropolitę katowickiego, abp. Damiana Zimonia. Otrzymują ją osoby, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska. Jej dotychczasowi laureaci to: Irena Bajerowa (językoznawca), Wojciech Kilar (kompozytor), abp Alfons Nossol (ordynariusz diecezji opolskiej, teolog, ekumenista), Jerzy Zieliński (lekarz urolog), August Chełkowski (fizyk, marszałek Senatu RP), ks. Stanisław Tkocz (wieloletni redaktor naczelny "Gościa Niedzielnego"), Kornel Gibiński (lekarz, prekursor m.in. gastroenterologii), Franciszek Kokot (lekarz nefrolog, endokrynolog i patofizjolog), Tadeusz Sławek (anglista, poeta, historyk i teoretyk literatury), Henryk Mikołaj Górecki (kompozytor), Julian Gembalski (organista, konstruktor organów), ks. Remigiusz Sobański (prawnik kanonista), Anna Sekudewicz (dziennikarka Polskiego Radia Katowice), abp Szczepan Wesoły (duszpasterz Polonii na świecie), Wilibald Winkler (naukowiec związany z Politechniką Śląską), Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", Jan Malicki (dyr. Biblioteki Śląskiej w Katowicach), Maciej Bieniasz (artysta plastyk i pedagog).