Z prymasem na ustach

Natalia Grabka /xpł

publikacja 04.10.2013 16:13

Marek Kołodziejczyk, Adam Kubiczek i Bartosz Śmiałecki zostali laureatami XVI Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego.

Z prymasem na ustach Zwycięzcy z biletami do Europarlamentu. ks. Paweł Łazarski/GN

Finał odbył się w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach. Konkurs jest adresowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Ma promować język polski i kształtować u młodych ludzi dbałość o jego piękno. Swoje umiejętności w dziedzinie erystyki zaprezentowało 21 uczestników. Myślą przewodnią były słowa kard. Augusta Hlonda: "Wolno swój naród więcej kochać, nie wolno nikogo nienawidzić". Pomysł na odwołanie się do wypowiedzi kardynała jest nawiązaniem do obchodzonego w województwie śląskim "Roku Hlonda". Każdy z finalistów miał przez 5 minut skoncentrować na sobie uwagę zgromadzonych, poprzez ciekawą i porywającą wypowiedź.

Uczestnicy poruszyli głównie tematy tolerancji i patriotyzmu. Dla większości konkurs był okazją aby poznać osobę kardynała lub dowiedzieć się o niej czegoś więcej.

- Jestem z Gnojnika w Czechach, ale kardynała Hlonda uważam za swojego rodaka - wyznaje Adam Kubiczek, czternastoletni uczestnik, zdobywca II miejsca. - Przygotowanie się do wystąpienia nie było łatwym zadaniem. Mieliśmy 2 miesiące na napisanie przemowy i trochę czasu, by nauczyć się ją wygłaszać - wyznaje uczestniczka Aleksandra Stanik. - O kardynale Auguście Hlondzie słyszałam już wcześniej i w pełni identyfikuję się z jego słowami. To było dla mnie ułatwienie, ponieważ mówiłam to, co czułam, tylko ładnie ubierałam w zdania - dodaje uczennica.

Gościem specjalnym imprezy edukacyjnej był europoseł prof. Jerzy Buzek, który miejsce na mównicy zajął tuż po swoich młodych poprzednikach.

Swoją wypowiedź rozpoczął od refleksji nad językiem polskim. Odwołując się do antycznych mistrzów, wskazał na Sokratesa, "specjalistę od zadawania pytań i poszukiwania prawidłowych odpowiedzi", wspomniał też o Mickiewiczu i Kochanowskim, którzy "bawiąc się językiem i tworząc rymy, kształtowali naszą ojczystą mowę". Po przemówieniu prof. Buzek z uczestnikami udał się pod pomnik Wojciecha Korfantego, gdzie złożono kwiaty. W oczekiwaniu na ogłoszenie wyników, w westybulu gmachu odbył się koncert muzyczny. Wśród gości pojawił się również Edward Lasok, prezydent Mysłowic, rodzinnego miasta kardynała Hlonda.

Nagrodę główną, czyli wycieczkę do Parlamentu Europejskiego w Brukseli, którą ufundował prof. Jerzy Buzek, otrzymali:

I miejsce: Marek Kołodziejczyk z Gimnazjum nr 53 Sióstr Prezentek w Krakowie,
II miejsce: Adam Kubiczek ze Szkoły Podstawowej z Polskim Językiem Nauczania im. Jana Kubisza w Gnojniku w Republice Czeskiej,
III miejsce: Bartosz Śmiałecki z Zespołu Szkół Katolickich w Zabrzu.

Część nagród ufundował i wręczył osobiście marszałek woj. śląskiego Mirosław Sekuła.

Tegoroczną edycję zorganizowali Związek Górnośląski oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach, przy dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w Warszawie.