Modlitwa za śląskie ofiary Stalina

Przemysław Kucharczak

publikacja 28.09.2013 17:27

Na cmentarzu w Zagłębiu Donbas, na którym prawdopodobnie spoczywają szczątki „śląskich niewolników Stalina”, modlił się 28 września arcybiskup katowicki Wiktor Skworc.

Modlitwa za śląskie ofiary Stalina   Arcybiskup katowicki Wiktor Skworc modli się za zmarłych wskutek wywózki Ślązaków - kościół w mieście Jenakijewo w Donbasie, tuż przy hucie, pod którą działał jeden z obozów Przemysław Kucharczak /GN

Nie odnalazł żadnego pomnika ani tym bardziej krzyża, bo sowieckie władze obozowe kazały wrzucać ciała wywiezionych w 1945 roku Ślązaków wprost do wspólnych mogił. Nikt w żaden sposób nie uczcił śląskich ofiar.

Wywiezionych na Wschód Ślązaków było ponad 50 tysięcy. Na początku 1945 roku przeprowadzono na Śląsku łapankę. Wielu Ślązaków zostało porwanych przez Sowietów z domów lub zakładów pracy. Według dr. Dariusza Węgrzyna z IPN, przeżyło i wróciło na Śląsk mniej, niż połowa. Dzieci wywiezionych często nie miały żadnej wiadomości o swoich wywiezionych ojcach.

To szokujące, że wydarzenie o takiej skali praktycznie nie istnieje w zbiorowej pamięci Polaków. Abp Wiktor Skworc pojechał więc w sobotę 28 września na jeden z cmentarzy, położony u stóp wielkiej huty w miejscowości Jenakijewo w Donbasie. Z całą pewnością leżą tu Niemcy – ale jest prawdopodobne, że także Ślązacy. Chodziło jednak przede wszystkim o modlitwę za dusze wszystkich Ślązaków, którzy leżą w bezimiennych mogiłach lub w zwykłych dołach na terenie całego byłego Związku Sowieckiego. Podczas modlitwy za dusze zmarłych w czasie przymusowej pracy Ślązaków abp Skworc nazwał ich „niewolnikami Stalina”.

Metropolita katowicki przyjechał do Donbasu, by poświęcić tablice ku czci wywiezionych Ślązaków. Jedna zawiśnie w kościele św. Józefa w Doniecku, a dwie przed wejściem do niego – w miejscu, w którym tekst na nich mogą czytać przechodzący ulicą ludzie. Jedna z tablic jest w języku polskim, druga w ukraińskim. Uroczystość ma się odbyć w niedzielę 29 września.

Do Doniecka dotarły już też delegacje samorządu województwa śląskiego. Udział w upamiętnieniu Ślązaków ma wziąć marszałek województwa śląskiego Mirosław Sekuła, wicewojewoda śląski Piotr Spyra, delegacje miast Katowice i Radzionków, a także przedstawiciele IPN. Ma dotrzeć z Warszawy Andrzej Kunert, przewodniczący Rady Ochrony Miejsc Pamięci Walk i Męczeństwa, i ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin, a także arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki i biskup zaporoski Marian Buczek.

Modlitwa za śląskie ofiary Stalina   Abp Wiktor Skworc na cmentarzu w Jenakijewie w Zagłębiu Donbas, gdzie w mogiłach bez nagrobków leżą wywiezieni "Niemcy" - nie wiemy, czy są wśród nich Ślązacy Przemysław Kucharczak /GN