Dokończą A1?

Monika Krajewska

publikacja 27.09.2013 11:43

Ostatni odcinek płatnej autostrady A1 zostanie dokończony prawie dwa razy drożej. Do przetargu zgłosiła się firma Intercor z Zawiercia.

Dokończą A1? Niedokończony most w Mszanie Przemysław Kucharczak /GN

Ponad 18-kilometrowy odcinek Świerklany-Gorzyczki wcześniej budowała Alpine Bau, jednak ta austriacka firma nie poradziła sobie z pracami i zeszła z placu budowy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zamierzała przeznaczyć 27,3 mln zł na budowę. Jednak Intercor - jedyna firma, która zgłosiła się do przetargu - wyceniła prace na 49,8 mln zł.

Do wykonania zostało m.in. dokończenie robót drogowych, czyli wykonanie kompletnej konstrukcji nawierzchni jezdni autostrady, łącznic węzłowych, dróg dojazdowych oraz zjazdów do zabudowań i pól, a także wykonanie robót mostowych, tzn. kapy chodnikowe, krawężniki oraz ułożenie asfaltu na mostach, jak również montaż barier ochronnych i balustrad. Wykonawca zajmie się też naprawą już wykrytych usterek w budowie oraz koszeniem pielęgnacyjnym poboczy i dokończeniem nasadzeń zieleni drogowej.

Przewidywany termin dopuszczenia do ruchu całego odcinka autostrady to I połowa 2014 r. Budowa ma potrwać siedem miesięcy od podpisania umowy. GDDKiA liczy, że wykonawcy uda się zakończyć zadanie przed wyznaczonym terminem umownym.