Arcybiskupie imieniny

xpł

publikacja 24.09.2013 12:04

Podczas Mszy św. w krypcie katedry Chrystusa Króla w Katowicach diecezjanie modlili się za abp. Damiana Zimonia, który świętował swoje imieniny.

Arcybiskupie imieniny Abp Damian Zimoń przyjmuje życzenia od delegacji "Gościa Niedzielnego" i "Małego Gościa Niedzielnego" ks. Paweł Łazarski /GN

Solenizant przewodniczył Eucharystii, którą koncelebrowali abp Wiktor Skworc i licznie zgromadzeni księża z całej archidiecezji. Razem z nimi w intencji emerytowanego metropolity katowickiego modlili się siostry zakonne i wierni świeccy. Choć liturgiczne wspomnienie męczennika św. Damiana przypada dopiero w czwartek, jednak oficjalne świętowanie imienin abp. Zimonia rozpoczęło się już we wtorek. Po Mszy św. w budynku Kurii Metropolitalnej każdy, kto chciał, mógł osobiście złożyć życzenia solenizantowi i poczęstować się kołoczem.

Abp Damian Zimoń urodził się 25 października 1934 r. w Niedobczycach (obecnie dzielnica Rybnika). Święcenia kapłańskie przyjął 21 grudnia 1957 r. w Katowicach. Był wikariuszem w Tychach (parafia św. Marii Magdaleny), Pszowie (parafia Narodzenia NMP), Katowicach (parafie św.św. Piotra i Pawła i Niepokalanego Poczęcia NMP). W latach 1969-1975 pełnił funkcję wicerektora Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, które wtedy mieściło się w Krakowie. W 1974 roku wszedł w skład redakcji "Gościa Niedzielnego". Rok później został proboszczem parafii Mariackiej w Katowicach. 3 czerwca 1985 r. został mianowany biskupem katowickim, a konsekracja odbyła się  29 czerwca 1985 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Po reorganizacji terytorialnej Kościoła w Polsce, 25 marca 1992 r. został ustanowiony arcybiskupem katowickim - metropolitą górnośląskim. Paliusz arcybiskupi otrzymał 29 czerwca 1992 r. w Rzymie. Abp Damian Zimoń w listopadzie 2011 roku przeszedł na emeryturę.