Trening z mistrzem

Marta Sudnik-Paluch

publikacja 19.09.2013 13:31

Biegają, by pomóc dzieciom z Ośrodka Interwencji Kryzysowej. By pokazać, że pasję można połączyć z czynieniem dobra. W najbliższą niedzielę spotkają się z Kacprem Adamem, utytułowanym polskim triathlonistą.

Trening z mistrzem Każdy trening rozpoczyna solidna rozgrzewka Marta Sudnik-Paluch /GN

– Naszą pasją jest bieganie. Postanowiliśmy to połączyć i powstała Fundacja „Biegamy z sercem”. Chcemy pomagać dzieciom. Współpracujemy z Centrum Wsparcia Kryzysowego Dzieci i Młodzieży w Zabrzu. Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli to rozszerzyć na inne domy dziecka – wyjaśnia Artur Szcześniak, prezes fundacji. – Z dziećmi przede wszystkim spędzamy miło czas. Trenujemy, rozmawiamy, odrabiamy lekcje, wspólnie oglądamy telewizję. Chcemy być przyjaciółmi, a nie osobami, które przywożą im komputery czy gadżety i znikają. Wychowawcy mówią, że to przynosi bardzo dobre efekty.

Jednym z pomysłów, który ma szerzej przedstawić ich działania, jest impreza biegowa, która odbędzie się 5 października w Gliwicach na terenie „Europy Centralnej”. W biegach może wziąć udział każdy chętny. Przygotowane zostały również dystans dla dzieci oraz sekcja nordic walkingu. – Po raz pierwszy opłata startowa w całości zostanie przekazana na dzieci – mówi A. Szcześniak. – Dystans to tylko 5 km. Najkrótszy, jaki może być. To ma być zabawa. Nastawiamy się na ludzi, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem.

Osobom, które zdecydują się na udział, organizatorzy proponują pomoc w przygotowaniach. W każdą niedzielę o 10.00 odbywa się trening dla wszystkich chętnych. W ubiegłą niedzielę prowadził go Olaf Paruzel, sprinter. – Pokazujemy, jak rozpocząć treningi. Nie naciskamy, żeby biec cały dystans. Można przejść do marszu. Uczymy się. Cieszę się, że przychodzą całe rodziny. Mamy nadzieję, że zarażą się bieganiem – mówi A. Szcześniak.

W najbliższą niedzielę ćwiczenia również odbędą się pod okiem profesjonalisty. – Trening poprowadzi czołowy triathlonista Polski i Europy Kacper Adam. Jest to zdobywca wielu nagród. Przyjedzie specjalnie dla nas z Częstochowy na całą niedzielę. Będzie można z nim porozmawiać. Przywiezie pamiątki, które będziemy chcieli rozlosować wśród uczestników – zapowiada organizator.

Przedstawiciele Fundacji „Biegamy z sercem” liczą, że dzięki treningom oraz zawodom 5 października uda im się nie tylko przekonać większą liczbę osób do biegania, ale również zachęcić do pomocy. – Zapraszamy wolontariuszy, ofiarodawców, chętnych do opieki nad dziećmi – mówi A. Szcześniak.

Zapisy na zawody, które odbędą się 5 października, prowadzone są przez stronę: biegamyzsercem.pl. Treningi odbywają się w niedziele przed głównym wejściem do CH „Europa Centralna” w Gliwicach o godz. 10. 

Ambasadorką fundacji jest m.in. Ewa Bugdoł, o której przeczytasz więcej w bieżącym, 38.numerze katowickiego dodatku GN.