Skale wszechświata

Przemysław Kucharczak

publikacja 13.09.2013 13:34

Wystawę fotografii naukowej otwarto w Katowicach.

Skale wszechświata Pantofelek - zdjęcie na wystawie "Mikro-Makro. Skale wszechświata" Przemysław Kucharczak /GN

Można ją oglądać do 26 września w Rondzie Sztuki (czyli półkopule na rondzie przy Spodku), w galerii na piętrze. Wystawę "Mikro-Makro. Skale wszechświata" przygotowali nasz kolega z redakcji "Gościa" Tomasz Rożek i jego żona Anna, działający w Stowarzyszeniu "Śląska Kawiarnia Naukowa".

Przed otwarciem wystawy T. Rożek mówił o fascynujących zagadnieniach związanych ze skalą we wszechświecie. Na rzutniku pokazał np. zdjęcie potężnego Stadionu Narodowego w Warszawie. - Gdybyśmy jądro atomu, wielkości tego jabłka, położyli na środku murawy Stadionu Narodowego, to w jakiej odległości od niego będzie krążył elektron? Jak państwo myślą? Elektron będzie krążył o tam, po ostatnich Skale wszechświata   Zwiedzający wystawę "Mikro-Makro. Skale wszechświata". W tle Ziemia i Księżyc Przemysław Kucharczak /GN rzędach - wyjaśniał.

Na wystawie można oglądać m.in. fotografie jednokomórkowego pantofelka, wirusa i bakterii, a także mgławic i galaktyk w kosmosie. Jest tu satelitarne, nocne zdjęcie rozświetlonej Europy, które pokazuje, jak w wielkim stopniu nasz kontynent jest zanieczyszczony światłem. Są fotografie czerwonych krwinek czy chromosomów.

Wystawę na piętrze Ronda Sztuki można oglądać: wtorek-piątek w godz.  11-19 i sobota-niedziela w godz. 10-18.