"Elka" w ruchu

Martyna Chodykin

publikacja 09.09.2013 12:11

Tłumy chętnych czekały nawet po kilka godzin, aby móc skorzystać z przejażdżki kolejką, która po 6 latach wróciła do Parku Śląskiego.

"Elka" w ruchu Otwarcia "Elki" dokonali: Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa, Aleksandra Gajewska-Przydryga, wicemarszałek województwa śląskiego, Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego, i Arkadiusz Godlewski, prezes Parku Śląskiego Martyna Chodykin /GN

Nowa "Elka" w pierwszą oficjalną trasę ruszyła 8 września. Obecnie jest najnowocześniejszą kolejką linową w Polsce. Odbudowany odcinek ma ponad 2 km długości i kursuje na trasie Stadion Śląski–Wesołe Miasteczko, osiągając prędkość od 0,5 m/s do nawet 5 m/s.

Jest to pierwsza w Polsce kolejka mieszana, dlatego pasażerowie mogą wybrać podróżowanie gondolą lub krzesełkami. –  Jesteśmy jeszcze z tego pokolenia, które jeździło starą "Elką", dlatego na nową patrzymy z sentymentem, ale i z radością – relacjonowali jedni z pierwszych podróżujących tą "kultową" atrakcją parku.
Budowa kolejki kosztowała 27 mln zł i była współfinansowana z pieniędzy Unii Europejskiej. Władze Parku Śląskiego zapewniają, że odbudują całą trasę i liczą na dalsze wsparcie UE.
Warto dodać, że data otwarcia nowej kolejki nie była przypadkowa – pierwsza "Elka" ruszyła dokładnie 46 lat wcześniej.

"Elka" w ruchu   Pasażerowie mogą wybierać pomiędzy gondolami a otwartymi krzesełkami Martyna Chodykin /GN