Indiańska wojna na Śląskim

publikacja 30.08.2013 17:12

Reprezentanci Polski na Stadionie Śląskim – wydaje się to niemożliwe z powodu remontu. Jednak jeden z nich postanowił spełnić marzenie wielu młodych chłopców i poprowadził trening piłkarski podczas Lata Otwartych Boisk 2013.

Indiańska wojna na Śląskim Na boisku walka była zacięta do ostatnich chwil Marek Świerczyński

Radosław Gilewicz, dziesięciokrotny reprezentant Polski, obecnie ambasador młodzieżowych reprezentacji Polski, poprowadził jeden z treningów piłki nożnej.

Organizatorzy umożliwili także uprawianie wielu innych dyscyplin. Trenować można było te popularne - takie jak siatkówka, koszykówka, tenis ziemny oraz stołowy. Zadbano także o zaprezentowanie dyscyplin niszowych: speedmintona, lacrosse’a, footballu amerykańskiego czy frisbee. – Bardzo mi się podobało. Przychodziłem przez cały miesiąc, grałem w piłkę nożną i tenisa stołowego – mówi Adam Cieślar, jeden z uczestników.

Jak podkreśla Adam Pawlicki, przedstawiciel organizatora, akcja była okazją do rozrywki nie tylko dla dzieci, ale niejednokrotnie dla całych rodzin. – Rodzice chętnie przychodzili i grali z dziećmi, choć nie było takiego wymogu – zaznacza.

Zajęcia prowadzone były przez profesjonalnych instruktorów przez trzy godziny każdego dnia. Dzięki temu uczestnicy mogli doskonalić swoje dotychczasowe umiejętności. Profesjonaliści prezentowali również, jak rywalizuje się w mniej znanych dyscyplinach. W tym celu zaproszono m.in. lacrosse’ową drużynę Legion Katowice. To nowy sport, który powoli podbija śląskie boiska. To drużynowa dyscyplina pochodzenia indiańskiego. Obecna nazwa pochodzi z języka francuskiego, jednak oryginalna, w języku czirokeskim, oznacza małą wojnę. Lacrosse’a można określić jako połączenie rugby i hokeja na lodzie, choć od obu dyscyplin jest zdecydowanie starszy. Indiański sport był dyscypliną olimpijską na Igrzyskach w Saint Louis i Londynie (1904, 1908).

W dniu zakończenia ósmej edycji Lata Otwartych Boisk, odbywającej się pod patronatem „Gościa Niedzielnego”, rozegrane zostały turnieje w piłkę nożną, tenisa stołowego i tenisa ziemnego. Zwycięzcy otrzymali nagrody, a każdy z uczestników mógł skorzystać z przygotowanego poczęstunku. Na Stadionie Śląskim planowana jest kontynuacja cyklu w przyszłym roku.

Lato Otwartych Boisk po raz pierwszy zorganizowano w 2006 roku. Tegoroczna edycja trwała od pierwszego lipca, zapewniając rozrywkę ponad 3 tysiącom dzieci i młodzieży do lat 16.