"Lux ex Silesia" dla ks. prof. Wincentego Myszora

msp

publikacja 17.08.2013 15:09

Tradycyjnie we wspomnienie św. Jacka, w katowickiej katedrze, po Eucharystii dla pracowników lokalnych mediów katolickich, ogłoszona została nominacja do nagrody "Lux ex Silesia".

"Lux ex Silesia" dla ks. prof. Wincentego Myszora Ks. prof. Wincenty Myszor Henryk Przondziono /GN

Ks. prof. Wincenty Myszor, dziekan-organizator Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, został wybrany na 19. laureata nagrody przyznawanej przez metropolitę katowickiego. Kapituła nagrody zwróciła uwagę na dorobek naukowy kapłana. – Trzeba podkreślić jego ogromne zasługi naukowe, dydaktyczne, niezwykle wysoką pozycję w świecie naukowym, najwyższe kompetencje badawcze – uzasadnił nominację ks. dr Marek Spyra, przewodniczący Kapituły „Lux ex Silesia”.

Nagroda zostanie wręczona podczas Międzyuczelnianej Inauguracji Roku Akademickiego w archikatedrze w połowie października.

Ks. prof. Wincenty Myszor urodził się 22 maja 1941 r. w Chełmie Śląskim. Po ukończeniu liceum mysłowickiego im. T. Kościuszki, w 1959 r. rozpoczął studia teologiczne w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. Herberta Bednorza 6 czerwca 1965 r. w katedrze katowickiej. W latach 1965–67 był wikariuszem w parafii świętych Jana i Pawła w Katowicach-Dębie.

Studiował na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Pracę naukowo-dydaktyczną na Wydziale Teologicznym ATK rozpoczął jako asystent w Katedrze Patrologii, w roku 1969. Tam też zdobywał kolejne stopnie naukowe. W 1973 r. obronił rozprawę doktorską na temat gnostycyzmu w tekstach z Nag Hammadi.

W 1998 r. abp Damian Zimoń zlecił mu przygotowanie i organizację Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W roku akademickim 2000/2001 był dziekanem-organizatorem, a w latach 2001–2008 dziekanem Wydziału Teologicznego UŚ. W 2002 r. został zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego na Uniwersytecie Śląskim.

Jego zainteresowania naukowe ogniskują się głównie wokół historii chrześcijaństwa w II i III wieku. Jest znawcą języka koptyjskiego. Opracował pierwszy polski podręcznik do nauki tego języka: „Język koptyjski – kurs podstawowy dialektu saidzkiego”.

Za swoją pracę naukową został odznaczony m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotym Krzyżem Zasługi. W 2005 r. otrzymał godność Kapelana Jego Świątobliwości.