Nowy wizytator i delegat biskupa

Joanna Bątkiewicz-Brożek

publikacja 28.07.2013 16:19

Ks. Puchała, były proboszcz katowickiej archikatedry, otrzymał w czasie uroczystości przekazania parafii potrójną nominację.

Nowy wizytator i delegat biskupa Ks. dr Stanisław Puchała, nowy wizytator i delegat biskupa, w czasie pielgrzymki do Rzymu z okazji wręczenia paliusza abp. Wiktorowi Skworcowi Henryk Przondziono /GN

– To nie czas by iść na emeryturę – kiedy tymi słowami, w imieniu Rady Parafialnej archikatedry Chrystusa Króla, prof. Maciej Sablik zaczął podziękowanie skierowane do odchodzącego na emeryturę ks. prał. Stanisława Puchały, tłum wypełniający po brzegi kościół zerwał się do oklasków. Owacja na stojąco trwała dobrych kilka minut. Ks. Stanisław Puchała, nie kryjąc wzruszenia, ciepło się uśmiechał. Wzruszenia nie kryło także wielu parafian zgromadzonych wczoraj wieczorem w śląskiej katedrze, by uroczyście pożegnać swojego proboszcza. – Będzie nam go tu bardzo brakowało – mówiło wiele osób.

Zgodnie z dekretem biskupim, ks. dr Puchała odszedł na emeryturę po 15 latach sprawowania tej ważnej w śląskim kościele funkcji – archikatedra to przecież serce tutejszego kościoła.

Jak się jednak okazało w czasie uroczystości, metropolita katowicki wręczył ks. Stanisławowi aż trzy nominacje: na 5 lat wizytatora parafii dziekańskich (w diecezji jest ich 30; to parafie, których proboszczami są księża dziekani; jedną z nich jest np. katowicki kościół Mariacki) oraz delegata biskupa ds. zleconych (ad casum). Decyzją abp. Skworca, ks. Stanisław będzie też nadal kapelanem rekolekcji małżeńskich typu Marriage Encounter.

Uroczystej Mszy przewodniczył metropolita górnośląski arcybiskup Wiktor Skworc. W homilii podkreślił, że „sakramenty to najlepsza metoda, by dziękować za tak szlachetnych kapłanów, jak ks. Puchała”. Zaznaczył, że czas emerytury to dla kapłana głównie czas modlitwy, ale i pracy także „nad zadaniami, jakie księdzu powierzam”. Nominacje dla ks. Puchały oznaczają bowiem czas wytężonej pracy, a w zasadzie jej kontynuację, w służbie dla Kościoła na Śląsku.
Przez 32 lata ks. Puchała był przecież nieodłączną postacią śląskiego Kościoła: najpierw Duszpasterstwa Akademickiego przy krypcie archikatedry Chrystusa Króla, a potem trzymał silną dłonią stery samej katedry.

Od 1981 r. sześć razy do roku ks. Stanisław prowadzi z Teresą i Eugeniuszem Malickimi rekolekcje typu Marriage Encounter dla małżeństw i - do czasu objęcia archikatedry – trzy razy do roku 9-tygodniowe przygotowanie do małżeństwa metodą dialogową. – Byliśmy wpatrzeni w tego kapłana, bo stawiał nam jasne wymagania w narzeczeństwie, w małżeństwie – mówią dziś wychowankowie ks. Stanisława.
Wymagał też od siebie. Zawsze odbierał telefon, oddzwaniał, mimo setek obowiązków związanych z katedrą, organizacją, sprawami przyziemnymi. Jak trzeba, przychodził do domu, by mobilizować. Dla Chrystusa. I nadal taki pozostanie.

Udało mu się zapalić w śląskiej katedrze światło, które przyciągało ludzi do Boga – m.in. dzięki oprawie muzycznej, koncertom (szczególnie tym organowym, które najczęściej prowadził i wykonywał prof. Julian Gembalski; ale często wykonywano tu monumentalne dzieła Wojciecha Kilara, swoje koncerty dawał też Józef Skrzek), liturgia w tym kościele była prawdziwą duchową ucztą. Śląska archikatedra pod czujnym okiem proboszcza Puchały stała się też za jego kadencji istnym architektonicznym cudem. Ks. Stanisław nie tylko ją odmalował, oświetlił, ale np. po śmierci Jana Pawła II wybudował tu kaplicę poświęconą błogosławionemu papieżowi i sprowadził tu jego relikwie.

Ks. Puchała jest od lat kapelanem radiowego środowiska i pełni duszpasterską posługę wśród pracowników Radia Katowice. To on był twórcą i pomysłodawcą katolickiego programu „Droga”, emitowanego na antenie tej rozgłośni. Za jego zaangażowanie w trakcie uroczystości dziękowała Anna Musialik. Przypomniała ona m.in., że ks. Stanisław stał na czele pielgrzymki radiowców do Rzymu w 1997 roku, kiedy to Jan Paweł II przyjął delegację Polskiego Radia Katowice. Były proboszcz katedry śląskiej to też duszpasterz środowisk kulturalnych, muzycznych i medialnych, a od 2005 roku – kapelan Śląsko-Dąbrowskiego Regionu "Solidarności".
Był dziekanem dekanatu Katowice-Śródmieście, członkiem Rady Kapłańskiej. Na stanowisku proboszcza katedry zastąpi go teraz ks. Andrzej Marcak, który do archikatedry przyszedł z parafii w Katowicach-Giszowcu.

Poniżej zamieszczamy podziękowania, jakie  Rada Parafii Aachikatedralnej skierowała do naszej redakcji:

PODZIĘKOWANIA

W imieniu Rady Parafialnej przy archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach, parafian i przyjaciół, pragniemy tą drogą z całego serca podziękować naszemu Proboszczowi, Księdzu Prałatowi doktorowi Stanisławowi Puchale, odchodzącemu z dniem 27 lipca bieżącego roku na emeryturę, za 32 lata wiernej służby Bogu, Kościołowi i ludziom naszej parafii i Śląskiego Duszpasterstwa Akademickiego.

Posługa Księdza Prałata pozostawiła w sercach wiernych niezatarty ślad.

Dziękujemy za ogromne zaangażowanie przy gruntownym remoncie i upiększaniu naszej archikatedry, która dzięki Niemu stałą się dumą Śląska i jego najpiękniejszą budowlą. Charyzma Księdza Proboszcza, niespożyta energia i chęć służenia Bogu i ludziom pozwalają żywić głęboką nadzieję, że te dary Boże zostaną wykorzystane przy realizacji kolejnych zadań i wyzwań na chwałę Kościoła Powszechnego.

Rada Parafialna przy archikatedrze Chrystusa Króla