Królowa Polski na Śląsku

Danuta Sowa

publikacja 17.06.2013 15:36

Szkoła im. świętej Jadwigi w Mysłowicach świętuje jubileusz i powrót do starej nazwy.

Królowa Polski na Śląsku Jubileusz szkoły w Mysłowicach-Laryszu Danuta Sowa

Z okazji 145-lecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 11 w mysłowickiej dzielnicy Larysz, a także 10. rocznicy powrotu do imienia swojej patronki - św. Jadwigi, Królowej Polski - na placu szkolnym zorganizowano wielki rocznicowy festyn.

Uroczystości szkolne poprzedziła Msza św. w kościele św. Jacka w Morgach, którą uświetniła kopalniana orkiestra dęta pod wodzą Józefa Klimasa. Korowód uczniów w barwnych historycznych strojach, prowadzony przez orkiestrę, z udziałem zaproszonych gości przeszedł ulicami dzielnicy od kościoła do szkoły.

Na placu szkolnym występowali uczniowie, były pokazy rycerskie Chorągwi Ziemi Sieleckiej i pokaz produkcji papieru z dawnych czasów. Były też stoiska ze słodkościami, prezentowała się galeria artystyczna i zespoły szkolne. W programie artystycznym przypomniano postać patronki, królowej Jadwigi. Uroczystość przygotowali nauczyciele i rodzice uczniów.

Królowa Polski na Śląsku   Goście jubileuszu Danuta Sowa Dyrektor szkoły Katarzynie Ługowskiej zaproszeni goście wręczyli kwiaty. Wśród nich nie zabrakło z życzeniami prezydenta Edwarda Lasoka, zastępcy Grzegorza Brzoski, naczelnik Iwony Nowak, radnych miasta, radnych dzielnicy i kapłanów. Na zaproszenie uczniów, nauczycieli i rodziców przybył również ks. Damian Plesiński, były proboszcz morgowskiej parafii, byli aktualni księża i goście - absolwenci tej szkoły - ks. Prałat Franciszek Resiak i ks. Michał Psiuk.

Historia tej małej, ale prężnie działającej szkoły, zaczyna się bardzo dawno. Dla całej parafii mysłowickiej istniała pierwotnie tylko jedna szkoła parafialna w Mysłowicach (wg najstarszych zachowanych dokumentów, z roku 1600). Była ona położona jednak w znacznej odległości od Larysza, co powodowało, że uczęszczanie do niej było uciążliwe i często nieprzestrzegane. Dopiero w 1831 roku utworzono na Laryszu szkołę, która mieściła się w prywatnym, wynajętym budynku. Pierwszym nauczycielem był Ludwik Mendel, który uczył początkowo 92 dzieci. W roku 1872 wybudowano wreszcie budynek szkolny z dwoma salami lekcyjnymi i mieszkaniem dla nauczyciela. W roku 1876 przekształcono szkołę w dwuklasową i dodano drugiego nauczyciela, zaś w roku 1877 stała się szkołą 3-klasową.

Królowa Polski na Śląsku   Jubileusz szkoły w Laryszu Danuta Sowa Ponieważ liczba dzieci na Laryszu stale wzrastała, w roku 1914 przystąpiono do budowy nowej szkoły, dwupiętrowego budynku o ośmiu salach lekcyjnych i mieszkaniach dla ośmiu nauczycieli. W czasie trwania I wojny światowej nauka w tutejszej szkole odbywała się nieregularnie i w skróconym wymiarze godzin. Czas po zakończeniu wojny cechował ogólny zastój w nauce. Stan ten trwał do września 1922 roku. 1 września rozpoczęto pierwszy polski rok szkolny uroczystym nabożeństwem w kościele parafialnym. W latach II wojny światowej, gdy Mysłowice znalazły się w granicach Trzeciej Rzeszy, zorganizowano szkolnictwo niemieckie. Kierownikami szkoły byli wówczas Zander i Geitner. Nauka była prowadzona w języku niemieckim i w duchu germanizacyjnym. Za mówienie po polsku bito młodzież, torturowano fizycznie i moralnie.

4 lutego 1945 roku kierownikiem szkoły został obywatel Brzezina i rozpoczął organizację pracy w szkole. Do szkoły polskiej zapisało się 296 dzieci, w tym 156 chłopców i 140 dziewcząt. Szczegółowe informacje dotyczące pracy szkoły i grona pedagogicznego po 1945 roku można znaleźć w kronice szkolnej (prowadzonej od tamtej pory do dzisiaj), która znajduje się w bibliotece szkolnej.