W kopalni i hucie

xpł

publikacja 24.05.2013 09:30

300 atrakcji w ponad 40 obiektach na terenie całego województwa śląskiego czeka na uczestników Industriady 2013

W kopalni i hucie Nikiszowiec z Galerią Magiel też znajduje się na trasie Industriady 2013 ks. Paweł Łazarski /GN

Już 8 czerwca rusza kolejna edycja tego Święta Szlaku Zabytków Techniki, jakim jest Industriada. Będzie to wielkie w skali Polski i Europy wydarzenie pokazujące przemysłowe dziedzictwo naszego regionu. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ponad 62 tys. osób.

Po raz trzeci z rzędu uczestnicy Industriady będą korzystali z bezpłatnego transportu do zwiedzanych obiektów. Samorząd Województwa Śląskiego i Metropolia „Silesia” przygotowały dla nich 12 klimatyzowanych autokarów i 2 busy w sumie na 700 miejsc. W każdym pojeździe przewodnicy PTTK na bieżąco będą informować o atrakcjach tegorocznego Święta Szlaku Zabytków Techniki.

Węzeł przesiadkowy został zlokalizowany przy pl. Sejmu Śląskiego, a pojazdy będą obsługiwały dwie różne pętle. Jedna poprowadzi przez Gliwice, Zabrze, Rudę Śl., Bytom i Chorzów, a druga obejmie obiekty zabytkowe w Katowicach, Siemianowicach, Dąbrowie Górniczej Mysłowicach i Tychach.

Organizatorzy przygotowali wile atrakcji dla uczestników tegorocznej Industriady. Najbardziej odważni będą mogli nauczyć się jeździć lokomotywą, wziąć udział  w Mistrzostwach Śląska w jeździe drezyną, czy w smyczeniu kibla i kruszeniu sferosyderytów.

Na śląskiej Industriadzie wzorują się samorządy innych rejonów Polski i Europy np. Bydgoszczy, województwa łódzkiego czy Kraju Morawsko-Śląskiego w Czechach.

Od ubiegłego roku wydarzenie to nabrało charakteru międzynarodowego dzięki współpracy z niemiecką ExtraSchicht, czyli Nocą Kultury Przemysłowej. Współpraca zaowocuje w tym roku  premierą instalacji dźwiękowo-świetlnej o nazwie „Industrail Soundbugs” w zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu. Natomiast 6 lipca instalacja zostanie pokazana w Niemczech podczas ExtraSchicht w kompleksie przemysłowym kopalni i koksowni  Zollverein w Essen. Instalację tworzy siedem rzeźb generujących światło i dźwięk, którymi sterować będzie publiczność.

Więcej o planach Industriady 2013 na industriada.pl