Modlitwa i parada

xpł

publikacja 20.04.2013 20:08

Kilkaset osób wzięło udział w I Paradzie Korfantego, która prowadziła z katedry do pl. Sejmu Śląskiego. Ulicami Katowic przeszły poczty sztandarowe, oddziały wojska, policji i straży miejskich z wielu miast województwa.

Modlitwa i parada - Śląsku, wstań, zjednoczony wokół takich synów jak Wojciech Korfanty! - powiedział abp Skworc w katedrze. ks. Paweł Łazarski/GN

Zanim wyruszyli na ulice miasta, modlili się w katedrze Chrystusa Króla. Mszę św. sprawował abp Wiktor Skworc. - Kiedy wspominamy 140. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego, wróćmy wszyscy do jego polityczno-społecznego dorobku, jak do źródła, aby z bogactwa ducha tego niezwykłego Ślązaka czerpać inspirację i siły do budowania naszej ojcowizny i ojczyzny - powiedział metropolita katowicki.

- Śląsku, wstań, zjednoczony wokół takich synów jak Wojciech Korfanty! I buduj swoją ojcowiznę i ojczyznę w jedności, na miarę głoszonych przez niego ideałów i zasad, których źródła są w Ewangelii - wezwał abp Skworc.

We Mszy św. uczestniczyli m. in. przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, członkowie Związku Górnośląskiego, parlamentarzyści, liczne poczty sztandarowe, służby mundurowe, młodzież. Obecny był arcybiskup senior Damian Zimoń. Oprawę muzyczną przygotował zespół „Śląsk”.

Przypominając postać i życie Wojciecha Korfantego metropolita katowicki zwrócił uwagę, że jego imię stało się programem i zadaniem równocześnie. Zauważył, że imię „Wojciech” oznacza męża, który przynosi pociechę albo wojownika, któremu walka przynosi radość.

- Walki i zmagań nie brakowało w życiu Wojciecha Korfantego. Nie brakowało również pociechy, którą wniósł on w dzieje śląskiej ojcowizny i polskiej ojczyzny. Był prawdziwie wojownikiem uzbrojonym głęboko humanistycznymi, bo ewangelicznymi wartościami, nie tylko w służbie miłości ojczyzny, lecz także w służbie człowiekowi i Bogu - mówił metropolita katowicki.

Zatrzymując się nad dorobkiem Korfantego metropolita katowicki skupił się na trzech ważnych dla społeczeństwa sprawach: rodzinie, prawie i sumieniu.

Po Mszy św. delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą tego wybitnego Śląska, która mieści się w katedrze. Potem uczestnicy Mszy św. w kolorowej paradzie przeszli od katedry do pomnika Wojciecha Korfantego przy pl. Sejmu Ślaskiego. I Paradę Korfantego wymyślił i zorganizował Związek Górnośląski. Na miejscu przedstawiciele władz władz wojewódzki i samorządowych złożyli kwiaty.