Kocham i wymagam

ks. Paweł Łazarski

publikacja 09.04.2013 12:30

Co ludzie zrobili z miłością? Takie pytanie zadała swoim słuchaczom 92-letnia prof. Wanda Półtawska, która od 60 lat prowadzi poradnię małżeńską.

Kocham i wymagam Spotkanie z prof. Wandą Półtawską cieszyło się wielkim zainteresowaniem ks. Paweł Łazarski/GN

– To karykatura – mówiła o modelu miłości lansowanym we współczesnych mediach prelegentka. Spotkanie z prof. Wandą Półtawską odbyło się w poniedziałkowy wieczór w Szkole Podstawowej dla Dziewcząt "Płomień" w Katowicach-Bogucicach w ramach cyklu "Kocham i wymagam”.

Ten, kto myślał, że 92-letnia kobieta nie ma nic do powiedzenia współczesnym rodzicom, mylił się totalnie. Wanda Półtawska wygłosiła wykład pt. "Wychowanie do miłości", w którym potrafiła doskonale zdiagnozować problemy miłości narzeczeńskiej, małżeńskiej i rodzinnej.

Język, jakiego używała, był prosty i zrozumiały, ale jednocześnie dodawał sferze ludzkiego ciała swoistej sakralności i wielkiego szacunku, jakiego brak jest w mediach, a nawet podręcznikach szkolnych.

Wanda Półtawska, matka 4 dzieci, przypomniała, że w naszym życiu nie możemy zatrzymać się tylko na sferze cielesnej, bo człowiek to także sfera ducha. – Ludzie nie rozumieją swojej tożsamości – mówiła przyjaciółka bł. Jana Pawła II. To dzięki jego listownej prośbie, jaką skierował do ojca Pio jeszcze jako arcybiskup krakowski, została cudownie uzdrowiona z choroby nowotworowej. Ten fakt później wzięto pod uwagę w procesie kanonizacyjnym tego wyjątkowego włoskiego zakonnika. 

Zwracając się do słuchaczy zebranych w katowickiej szkole, wróciła do tego, co Karol Wojtyła mówił o miłości podczas wykładów na KUL-u. – Ciało nie ma mocy kochania, ale jest tylko narzędziem miłości – wyjaśniała.

Wanda Półtawska przypomniała też rodzicom, że każde ciało poddane jest duchowi. – Komu poddałeś swoje ciało? Jakiemu duchowi? – pytała dociekliwie słuchających ją ludzi.

– Jan Paweł II to widział i nie zatrzymywał się na ciele – mówiła o nauczaniu błogosławionego papieża. Namawiała też do studiowania napisanych przez niego dokumentów o rodzinie. – Karol w całym swoim pasterzowaniu postawił rodzinę na pierwszym miejscu – wspominała.

Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Mogli w nim wziąć udział wszyscy chętni, bo miało charakter otwarty.

Więcej o wizycie prof. Wandy Półtawskiej w Katowicach będzie można przeczytać w katowickim dodatku GN w numerze 16/2013 na 21 kwietnia.