Nie ma być uciążliwy

msp/PAP

publikacja 25.03.2013 12:03

Sprawdziliśmy, jak do jutrzejszego strajku powinni przygotować się pasażerowie na Śląsku.

Nie ma być uciążliwy Grudniowa demonstracja związkowców przed Urzędem Wojewódzkim ks. Paweł Łazarski/GN

We wtorek w województwie śląskim rozpocznie się strajk generalny. To reakcja Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego na Śląsku na brak porozumienia ze stroną rządową. W poszczególnych zakładach pracy na Śląsku strajk ma potrwać dwie godziny. Już o 3 rano protest rozpoczną pracownicy komunikacji miejskiej, tak, żeby o 6 autobusy wyjechały na trasy. Większość zakładów pracy ma strajkować od godz. 6 do 8. W szkolnictwie i na kolei strajk będzie między godz. 8 a 10. Jak zapewnił wojewoda śląski, przedstawiciele służby zdrowia nie odejdą od łóżek pacjentów. 

Postulaty związkowców są związane z aktualnymi problemami społeczno-gospodarczymi. Chodzi m.in. o utworzenie ulg finansowych dla pracodawców utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju, objęcie pomocą rządową firm, których przychody spadły, zniesienie lub obniżenie akcyzy na energię elektryczną czy wprowadzenie systemu rekompensat dla przedsiębiorstw objętych skutkami pakietu klimatyczno-energetycznego.

Protest ma przybierać różne formy, w zależności od możliwości pracowników poszczególnych zakładów pracy. W Katowicach, Jastrzębiu-Zdroju, Rybniku, Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach i Sosnowcu odbędą się pikiety i demonstracje.

Regionalni przewoźnicy zapowiedzieli, że będą starali się łagodzić skutki strajku.

Koleje Śląskie

Przewoźnik zapowiedział wprowadzenie zastępczej komunikacji autobusowej oraz honorowanie biletów innych przewoźników kolejowych. Transport będzie zapewniony na czas akcji strajkowej, czyli w godzinach między 8 a 10. Natomiast bilety innych przewoźników będą aktualne również w sytuacji, gdy pasażer rozpocznie podróż w godzinach strajku, a zakończy ją po godz. 10.

Oprócz tego na dworcach w Katowicach, Sosnowcu, Częstochowie, Czechowicach-Dziedzicach, Bielsku-Białej, Rybniku oraz Tarnowskich Górach pojawią się informatorzy. Będą oni powiadamiali pasażerów o aktualnej sytuacji na torach oraz pomagali dotrzeć do przystanków komunikacji zastępczej. Informatorzy będą ubrani w odblaskowe kamizelki z napisem „Koleje Śląskie”. Dodatkowo przewoźnik zaplanował wydłużenie godzin działania infolinii. Katowickie Centrum Obsługi Pasażera będzie czynne od godz. 5 do 19.30. Natomiast pracownicy Biura Obsługi Klienta odpowiedzialni za infolinię +48 32 428 88 88 będą dostępni między godz. 5 a 20.

Grupa PKP

Natomiast drugi z największych przewoźników, oprócz komunikacji zastępczej i informatorów na dworcach, planuje wstrzymać ruch pociągów towarowych oraz częstować pasażerów ciepłymi napojami. Zatrzymanie ruchu towarowego ma usprawnić zarządzanie sytuacją na torach i powrót do normalnej pracy po zakończeniu akcji protestacyjnej.

Grupa PKP przypomina, że wszystkie działania mają charakter solidarnościowy i nie są związane z żądaniami jej pracowników wobec pracodawców. Najbardziej uciążliwe zakłócenia w kursach spodziewane są między godz. 8 a 10. Do strajku prawdopodobnie przyłączą się nieliczni pracownicy PKP PLK, jak wynika z informacji podanych przez Grupę PKP.

Zagrożone zatrzymaniem są 132 pociągi, z czego jedynie 12 należy do PKP Intercity. Pozostałe 120 pociągów obsługują przewoźnicy spoza Grupy PKP – 88 Koleje Śląskie i 32 Przewozy Regionalne. Pociągi Intercity będą oczekiwać na koniec protestu na stacjach kolejowych.

PKP Intercity będzie także honorować w godzinach 8–12 bilety innych przewoźników na terenie całego województwa śląskiego. Dodatkowych informacji pasażerom na 4 dworcach (Katowice, Sosnowiec, Częstochowa, Gliwice) będą udzielać pracownicy PKP Intercity. PKP SA, jako zarządca dworców, uruchomi dodatkowe dyżury pracowników w godzinach 6–12 oraz zapewni wydawanie darmowych ciepłych napojów dla pasażerów. Objętych akcją będzie 8 dworców: Katowice, Gliwice, Bielsko-Biała, Rybnik, Tychy, Zawiercie, Częstochowa oraz Sosnowiec.

Na czas akcji protestacyjnej wznowiona zostanie działalność witryny: www.wczasiestrajku.pl należąca do Grupy PKP, na której pasażerowie będą mogli znaleźć bieżące informacje na temat sytuacji na Śląsku i w Zagłębiu, dostarczane przez PKP PLK.

Tramwaje Śląskie

Do przeciwdziałania skutkom akcji protestacyjnej przygotowują się również Tramwaje Śląskie. Według obecnych informacji podanych przez spółkę, we wtorek między godziną 3.15 a 4.15 na trasy nie wyjedzie w sumie 49 tramwajów z wszystkich zajezdni należących do Tramwajów Śląskich SA, a tym samym niezrealizowanych zostanie 79 kursów. Punktualnie o godzinie 4.15 najostrzejsza forma protestu zakończy się.

Przez pozostałą część dnia akcja protestacyjna ograniczy się do oflagowania taboru oraz zakładów należących do Tramwajów Śląskich SA.

W strajku wezmą również udział przedstawiciele edukacji. Nauczyciele z ok. 350 placówek protestować będą w godzinach od 8 do 10. Normalne zajęcia w szkołach zaczną się od trzeciej lekcji, lecz – jak zapewniają organizatorzy akcji – dzieci nie pozostaną bez opieki.

Przedstawiciele Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego szacują, że we wtorek w różnego rodzaju działaniach weźmie udział ok. 100 tys. osób. Zapewniają, że ich celem nie jest utrudnianie życia mieszkańcom Śląska.